Na Marsie była woda - miliardy lat temu
2021-10-20, 13:10 | aktualizacja 2021-10-20, 20:10
Marsjański łazik Perseverance, wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie. Pozyskano już ponad 40 próbek skał. Na Ziemię trafią one jednak dopiero za kilka lat.
– Pytanie, czy było życie na Marsie, nadal jest aktualne, a naukowcy wciąż szukają na nie odpowiedzi. Być może potwierdzi to misja łazika Perseverance – mówi astronom Rafał Grabiański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i portalu „Urania – postępy astronomii”. – A na pytanie, czy były warunki sprzyjające istnieniu życia w dawnej przeszłości Marsa, możemy odpowiedzieć twierdząco: już misje łazika Curiosity potwierdziły, że były tam warunki sprzyjające życiu mikroorganizmów na powierzchni, była tam też woda – tłumaczy.
Posłuchaj
– Perseverance działa w kraterze Jezero, gdzie wylądował, czyli w kraterze pradawnego jeziora. Dostarcza cały czas zdjęć, które już potwierdziły, że była tam wodna przeszłość. Więcej, były tam także powodzie: łazik znalazł formacje skalne, które wskazują, że ta woda musiała płynąć z bardzo dużymi prędkościami – opowiada Trójkowy gość. – Zebrał też pierwsze próbki skał marsjańskich, które w przyszłej misji, organizowanej we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną pod koniec tej dekady, mają być zabrane i sprowadzone na Ziemię – dodaje.
Ostrzeżenie dla Ziemi
Jednak jak podejrzewają naukowcy, woda na Marsie była... 3,6 mld lat temu! Obecnie Czerwona Planeta jest niezdatna do życia: ma bardzo cienką, bardzo rzadką atmosferę, 100 razy mniejsze ciśnienie niż na Ziemi i panują tam bardzo niskie temperatury. W atmosferze nie ma azotu i tlenu, ale jest za to dwutlenek węgla. – Naukowcy zastanawiają się, co się stało w ewolucji Marsa, że tak się odróżnił od Ziemi – mówi Rafał Grabiański. – A sytuacja na Marsie oraz na Wenus pokazuje, że środowisko do życia nie jest nam dane na zawsze. Trzeba o nie dbać, bo kiedyś Ziemia może się stać planetą właśnie taką jak Mars albo Wenus – ostrzega.
NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Mission Real-time Tracker/YouTube CosmoSapiens
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Rafał Grabiański (astronom, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, portal "Urania – postępy astronomii")
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 13.30
pr