Sztuka inspirowana twórczością Lema. Zakończył się konkurs Young Design

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka inspirowana twórczością Lema. Zakończył się konkurs Young Design
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sripfoto/shutterstock

Buty, które nawigują, czy komunikatory, które zamiast głosu przekazują zapis dotyku drugiej osoby. To tylko niektóre z projektów zgłoszonych w ramach konkursu Young Design. Inicjatywa od trzynastu lat wspiera młodych projektantów. Jakie prace przedstawili w tym roku? Czym zaskoczyli jury? 

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu Young Design był design spekulatywny, czyli wzornictwo przyszłości. – Tegoroczna edycja została stworzona z okazji Roku Stanisława Lema. Wszystkie projekty, które zostały zaproszone do konkursu, miały odpowiadać na jego twórczość. W pracach naszych artystów można odnaleźć jego rękę – powiedziała Małgorzata Wrocławska-Sznejder, dyrektor departamentu operacyjnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Posłuchaj

5:09
Nagrody w konkursie Young Design przyznane (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nagrodzone prace 

Wśród prac znalazły się buty, które prowadzą swojego właściciela za pomocą drgań, oraz komunikatory, które zamiast głosu przekazują zapis dotyku drugiej osoby. – Ten projekt koncentruje się na komunikacji niewerbalnej i jest nam bardzo bliski, głównie ze względu na czasy, w których nie możemy spotkać się osobiście – dodała.  

Nagrodę główną w konkursie oraz stypendium ufundowane przez Ministra Dziedzictwa Narodowego Kultury i Sportu otrzymała Karolina Kruszewska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. 

– Zwyciężczyni pokazała projekt, który rozwiązuje problem zanieczyszczania nieba światłem i zaburzenia naturalnej ciemności. To dwie kule, które umieszczone na meblach, tworzą taflę nieba. Dają nam nasz prywatny jego skrawek oraz stwarzają poczcie bliskości z tymi, którzy odeszli. Autorka chciałaby, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak by rodziny mogły zachowywać pamięć o zmarłych – wyjaśniła dyrektor. 

Pomoc młodym artystom 

– W tym roku strwożyliśmy nową kategorię "Very Young Design". Do udziału w jej ramach zaprosiliśmy młodzież w wieku 13-18 lat. Niestety ich nie nagradzaliśmy finansowo. Przygotowaliśmy jednak nagrody materialne oraz warsztaty i wejściówki do Centrum Nauki Kopernik. Ci młodzi ludzie zaprojektowali swoje spojrzenie na design spekulatywny. To były bardzo ciekawe projekty – wyjaśniła. 

Wystawa

Projekty młodych artystów można oglądać na wystawie zorganizowanej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. – Projekty pokazywane są na tablicach. Niestety nie mamy ich formy materialnej, której można by dotknąć, a jedynie szkice na planszach. Od 10 listopada wystawa dostępna będzie także wirtualnie na stronie instytutu – zaprosiła Małgorzata Wrocławska-Sznejder.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marcin Jagiełowicz
Gość: Małgorzata Wrocławska-Sznejder (dyrektor departamentu operacyjnego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego)
Data emisji: 19.10.2021 
Godzina emisji: 11.26

zch

Polecane