W Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia
Janusz Kukuła przed Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie SandomierskimFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych – to tylko część ekspozycji otwartego 18 października Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego to zarazem miejsce edukacji, w którym młodzież może wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.

– Polskie Radio jest dziś jedynym nadawcą w kraju, który produkuje i emituje premierowe spektakle teatralne. Często również przypomina na swoich antenach klasyczne słuchowiska – "opowiedziane" głosami: Grażyny Barszczewskiej, Danuty Stenki, Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka, Zbigniewa Zapasiewicza, Krzysztofa Gosztyły i wielu innych wybitnych aktorów – mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia. – W Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim ten ogromny dorobek będzie można poznać, niemal dotknąć. Dzięki tej wspaniałej inicjatywie wszyscy chętni będą mogli poznać historię radiowego teatru, zanurzyć się w pasjonujących opowieściach opowiedzianych głosami najwybitniejszych polskich aktorów. A wreszcie zobaczyć, jak powstawały takie legendarne produkcje, jak "Matysiakowie" i "W Jezioranach", czyli najdłużej emitowane seriale dźwiękowe w historii światowej radiofonii – dodaje szefowa publicznego nadawcy radiowego.

Otwarcie Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim  Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Otwarcie Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – Dyrektora i Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa – Prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę na ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. – Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówi Janusz Kukuła, który zapowiada, że w przyszłym roku na terenie muzeum zostaną zainstalowane ławeczki poświęcone wielkim, polskim aktorom. – Będzie można usiąść, nacisnąć przycisk i słuchać głosów Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Fronczewskiego czy Grażyny Barszczewskiej. To będą ławeczki, gdzie będzie można naładować telefon, więc wierzę, że skorzystają z nich i młodsi i starsi – dodaje dyrektor Teatru Polskiego Radia.

W Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim  Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio W Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Już dziś w Muzeum można obejrzeć wystawy: "Matysiakowie" – w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; "W Jezioranach" – ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60. Z kolei wystawa "Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To znaczona pamiątkami podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia, aż do czasów współczesnych – pod dyrekcją Janusza Kukuły. Uruchomiona została również ekspozycja "Sonus ex Machina" – jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

Otwarcie Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim  Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio Otwarcie Muzeum Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W gali otwarcia Muzeum, która odbyła się w poniedziałek 18 października, wzięli udział m.in. Magdalena Zawadzka, Ewa Kania, Emilia Krakowska, Joanna Rawik, Ewa Prus, Zuzanna Saporznikow oraz Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Wakuliński, Stanisław Brudny i Krzysztof Szczepaniak. Nie zabrakło władz miasta i gospodarzy miejscowego Zamku. – To będzie dobre nawiązanie do historii Baranowa Sandomierskiego, który był miejscem spotkań z wysoką kulturą, pięknymi wydarzeniami i wspaniałymi ludźmi, którzy tutaj gościli – mówił Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego.

Uroczystość poprowadzili Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie: www.teatrwyobrazni.pl

Otwarcie studia nagrań w Muzeum Teatru Polskiego Radia/Fundacja Teatr Wyobraźni


(mat. prasowe/kr)

Polecane