"Okazja dla państwa polskiego, aby wykazać zakłamanie niemieckich polityków". Ziobro o zapowiedzi pozwu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Okazja dla państwa polskiego, aby wykazać zakłamanie niemieckich polityków". Ziobro o zapowiedzi pozwu
Zbigniew ZiobroFoto: Ministerstwo Sprawiedliwości

– Niemieccy politycy atakują Polskę od kilku lat, twierdząc, że Polska upolitycznia sądy, a głównym stawianym przez nich zarzutem jest Krajowa Rada Sądownictwa. To jest znakomita okazja dla państwa polskiego, aby wykazać zakłamanie niemieckich polityków – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do zapowiedzi, które padły podczas poniedziałkowej konferencji.

W poniedziałek Zbigniew Ziobro poinformował o zamiarze zwrócenia się do polskiego rządu w sprawie podjęcia "procedury prawnej pozwania Niemiec przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej za naruszenie traktatów Unii Europejskiej przez upolitycznienie sądownictwa". – Jesteśmy w ramach UE. Zasady muszą być wspólne i muszą być rygorystycznie przestrzegane – podkreślał na konferencji prasowej. 

Czytaj także:
zbyszek ziobro pap 1200 .jpg
Zbigniew Ziobro chce, by Polska pozwała Niemcy przed TSUE. Chodzi o sądownictwo

Posłuchaj

13:11
Zbigniew Ziobro o propozycji pozwania Niemiec przed TSUE (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
  

"Okazja do wykazania zakłamania"

Zbigniew Ziobro był w audycji pytany o to, czy pomiędzy decyzją Trybunału Konstytucyjnego ws. ingerencji TSUE w polski wymiar sprawiedliwości a wnioskiem o to, aby ten organ europejski zajął się niemieckim sądownictwem, nie ma sprzeczności. – W żadnym razie – podkreślił minister i zapewnił, że resort uznaje, że "TSUE, organy europejskie nie mają prawa ingerować w zasady ustrojowe polskiego wymiaru sprawiedliwości". W przypadku Niemiec – jak wskazał rozmówca – pojawia się "duże ale". 

– Niemieccy politycy atakują Polskę od kilku lat, twierdząc, że Polska upolitycznia sądy, a głównym stawianym przez nich zarzutem jest Krajowa Rada Sądownictwa. To jest znakomita okazja dla państwa polskiego, aby wykazać zakłamanie niemieckich polityków – ocenił polityk. Jak wyjaśnił, w tym celu "chce użyć narzędzia", które dobrze pokazuje, "o co toczy się gra". 

Czytaj także:
shutter tsue free 1200.jpg
Premier: nasi partnerzy na Zachodzie nie rozumieją potrzeby reformy sądownictwa

– Niemieckie sądy federalne są wybierane tylko i wyłącznie przez polityków, natomiast polski Sąd Najwyższy w ramach zmian, jakie wprowadziliśmy, jest wybierany z pośrednim udziałem polityków. Mianowicie – parlament większością kwalifikowaną wybiera na czteroletnią kadencję sędziów. Na tym się kończy wpływ polityków – mówił Zbigniew Ziobro. – W Niemczech ci, którzy trafią do komisji, to nie są sędziowie, tylko politycy w pełni związani z partiami politycznymi i tylko oni decydują, kto zostanie sędzią – tłumaczył. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak 
Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości)
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 18.15

jbt

Polecane