Piłka nożna nie tylko dla chłopców. UEFA dla sportu bez stereotypów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piłka nożna nie tylko dla chłopców. UEFA dla sportu bez stereotypów
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FamVeld

W 30 polskich klubach ruszył innowacyjny program UEFA Playmakers, który ma zachęcić dziewczynki w wieku 5-8 lat do aktywności sportowej. – Każda dziewczyna może grać w piłkę i uprawiać sport. Z małym chłopcem idzie pograć tata, a dziewczynce po prostu się tego nie proponuje. My chcemy wyjść do dziewczynek i im to pokazać – mówi prowadząca zajęcia Aleksandra Noras.

dzieci nauka szkoła edukacja 1200.jpg
Najpierw dobrostan uczniów, potem – wyniki. Czym jest "Budząca się szkoła"?

Wprowadzenie w świat piłki nożnej

Na razie program UEFA Playmakers został uruchomiony w 30 polskich ośrodkach, w tym w Katowicach. Jak zwraca uwagę koordynator projektu z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej Przemysław Prętkiewicz, zajęcia nie mają charakteru typowych treningów piłkarskich. 

– Jest to przyjazne i komfortowe wprowadzenie w świat piłki nożnej, która dla wielu dziewczynek nie jest oczywistym pierwszym wyborem aktywności. To kształtowanie umiejętności ruchowych, sportowych, ale też wartości takich jak współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów życia, bycie liderem – wymienia. Najciekawsze w tym projekcie jest to, że Disney dostarcza nam praw do postaci ze swoich filmów, byśmy mogli osadzić te zajęcia w bajkowych realiach.


Posłuchaj

4:33
Dziewczynki na boiska! Zajęcia UEFA Playmakers (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piłka nożna i bajki Disneya? To da się połączyć!

W tym roku małe piłkarki uczą się podstaw gry na podstawie disnejowskej "Krainy Lodu 2" – Próbujemy ułożyć ćwiczenia w taki sposób, żeby odnosiły się do bajki. Są to inne zajęcia niż typowe treningi sportowe. Jest głównie zabawa i częściowa dowolność – dzieci rozwijają kreatywność i same podejmują pewne decyzje – wyjaśnia Aleksandra Noras.

Dziewczynki też chcą grać

Zajęcia UEFA Playmakers to zaplanowany na najbliższe dwa lata element strategii Polskiego Związku Piłki Nożnej, której jednym z filarów jest rozwijanie piłki kobiecej. Każdy sezon to 10 bezpłatnych zajęć. 

– Każda dziewczyna może grać w piłkę i uprawiać sport. Dziewczynki naprawdę chcą grać w piłkę nożną i poznawać sporty. Z małym chłopcem idzie pograć tata, a dziewczynce po prostu się tego nie proponuje. My chcemy wyjść do dziewczynek i im to pokazać – przekonuje trenerka. – Jeżeli te dziewczynki po naszych zajęciach Playmakers będą chciały podjąć inną aktywność sportową, też uznamy to za sukces   stwierdza.

UEFA Playmakers w FSA!/Football Success Academy

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Tadeusz Musiał
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 7.47

kr/zch

Polecane