Nowy "Radiobook": "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego
"Syzyfowe prace" na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

W serii Polskiego Radia "Radiobook" już po raz czwarty sięgamy po prozę Stefana Żeromskiego, pierwszego prezesa polskiego PEN Clubu, czterokrotnie nominowanego do literackiej Nagrody Nobla (nie otrzymał jej ze względów politycznych). 

"Syzyfowe prace" Stefan Żeromski początkowo publikował pod pseudonimem Maurycy Zych w krakowskim dzienniku "Nowa reforma" (od lipca do września 1897 roku). Ta, w dużej mierze oparta na własnych młodzieńczych doświadczeniach, opowieść o uwieńczonych niepowodzeniem próbach rusyfikacji dzieci i młodzieży w szkołach znajdującego się pod zaborem rosyjskim Królestwa Polskiego, raczej nie mogła się w tym zaborze swobodnie ukazać.

W formie książkowej po raz pierwszy "Syzyfowe prace" zostały wydane w roku 1898, nakładem Lwowskiego Towarzystwa Wydawniczego. W zaborze rosyjskim książka, ocenzurowana i przygotowana do druku przez samego Żeromskiego, ukazała się drukiem dopiero w roku 1909, pod tytułem "Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace".

W wielu postaciach i miejscach występujących na kartach książki łatwo można rozszyfrować prawdziwe osoby z otoczenia pisarza i miejsca, w których sam przebywał w młodości.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"


Powieść zekranizował po raz pierwszy, w roku 2000, Paweł Komorowski, tworząc także rozszerzoną wersję telewizyjną, w postaci sześcioczęściowego serialu.

W proponowanym wydaniu dźwiękowym tekst "Syzyfowych prac" zinterpretował w studiach Polskiego Radia, również w roku 2000, nieżyjący już aktor filmowy i teatralny, a przede wszystkim znakomity lektor oraz aktor i reżyser dubbingowy, Krzysztof Kołbasiuk.Syzyfowe prace #01 | Stefan Żeromski Profil: Radiobook


Najczęściej czytane

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/kr

Polecane