Żebropławy – piękne, świecące i... niszczycielskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żebropławy – piękne, świecące i... niszczycielskie
zdj. ilustracyjneFoto: IrinaK/Shutterstock

Przypominają meduzy, ale nimi nie są i nie parzą, na dodatek pięknie świecą, przynajmniej niektóre gatunki. I właśnie takie pojawiły się w dość dużych ilościach w przybrzeżnej strefie plaży w Świnoujściu. Nazwę mają jednak dość dziwną: żebropławy.

Świecące organizmy budzą zainteresowanie spacerowiczów: – Bardzo fajne są, kolorowe – zachwyca się spacerująca nad brzegiem kobieta. – Mogłoby być ich więcej, a nie takich parzących meduz – dorzuca druga. Jednak w środowisku naukowym żebropławy nie cieszą się dobrą opinią, gdyż narobiły dużo złego tam, gdzie się pojawiły.


shutterstock szerszeń azjatycki 1200.jpg
Ustawą w gatunki inwazyjne roślin i zwierząt

Posłuchaj

2:22
Świecące żebropławy pojawiły się na plaży w Świnoujściu
+
Dodaj do playlisty
+

– Mnemiopsis leidyi jest to gatunek inwazyjny i naturalnie występuje u wybrzeży Ameryki Północnej. Przywleczony z wodami balastowymi statków do Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie gwałtownie spowodował katastrofę ekologiczną, prawie całkowicie wyjadając zooplankton, którym żywiły się inne organizmy – opowiada dr Adam Woźniczka z Morskiego Instytutu Rybackiego. – W Bałtyku zasiedlił się już w 2007 roku, ale warunki tu panujące nie są dla niego zbyt sprzyjające, więc raczej nie ma obaw, aby zdominował rodzime gatunki – dodaje.

2011 Żebropław Mnemiopsis leidyi in Baltic Sea/YouTube Jerzy Abramowicz

– To jest gatunek ciepłolubny, więc w Bałtyku za dobrze się nie czuje: jest tu na granicy swojego zasięgu. Są więc lata, kiedy jest ich troszkę więcej, są lata, gdy jest ich mniej – wskazuje.

Co ciekawe, w Bałtyku żyje naturalnie jeden gatunek żebropława, jednak mniej efektowny od swojego pobratymca z Ameryki. To żebropław groszkówka, który być może już spotkaliście na polskich plażach. Jego ciało jest idealnie przezroczyste, zbliżone do kuli. Wzdłuż niego biegnie 8 żeberek, czyli rzędów ruchomych płytek wiosełkowatych, upodabniających zwierzę do owocu agrestu – stąd w wielu językach żebropław ten zwany jest "morskim agrestem" (Sea Gooseberry).


zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek (Radio Szczecin)
Data emisji: 16.10.2021
Godziny emisji: 6.24

pr


Polecane