Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. Najlepsze miejsce do nocnych obserwacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. Najlepsze miejsce do nocnych obserwacji
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W Bieszczadach znajduje się jedno z najciemniejszych miejsc w Europie. Stworzony tam Park Gwiezdnego Nieba pozwala na obserwację znacznie większej liczby gwiazd oraz obiektów kosmicznych niż w rozświetlonych miastach. Czego można się nauczyć, podnosząc głowę w górę? 

– Ten park to miejsce, w którym można podziwiać niebo, ale też dowiedzieć się o problemach związanych z zanieczyszczeniem światłem. To połączenie dwóch tematów. Zwiedzanie przypomina wizytę w rezerwacie przyrody. Jeśli chcemy zobaczyć jakieś zwierzę, wybieramy się do parku lub zoo. Gdy chcemy obejrzeć gwiazdozbiór, najlepiej przyjechać tutaj, do Parku Gwiezdnego Nieba – zapraszał Paweł Duris, twórca parku.

– Część gwiazdozbiorów jest słaba. Trzeba mieć więc bardzo dobre warunki, by móc je obserwować – dodał. 

Posłuchaj

4:37
Obserwacje nocnego nieba w Bieszczadach (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zanieczyszczenie światłem

– Ten problem ciągle się powiększa. Coraz więcej jest sztucznych świateł, a skutki uboczne obserwujemy nie tylko w utrudnieniu obserwacji nieba, ale też w zaburzeniu cyklu dobowego ludzi i zwierząt. Dodatkową kwestią jest marnowanie energii oraz produkcja dwutlenku węgla. Obliczono, że tylko nad Europą, kierując światła ku niebu zamiast ku ziemi, marnujemy rocznie około miliarda euro – zaznaczył ekspert. 

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady / RoadTripBus

Astroturystyka

– To nowa gałąź turystyki. Mamy gości, którzy przyjeżdżają w Bieszczady tylko po to, by móc obserwować niebo. Czyste, niezanieczyszczone światłem jest już rzadkością w Europie i stanowi sporą atrakcję. Pokazy, jakie organizujemy w parku, są bardzo bogate. Każdy z nich trwa ponad dwie godziny. Opowiadamy o parku oraz pokazujemy gwiazdy i zjawiska za pomocą laserowego wskaźnika. To planetarium pod gołym niebem – wyjaśnił.  

Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach został założony w 2013 roku. 

**

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda (Polskie Radio Rzeszów)
Data emisji: 15.10.2021
Godziny emisji: 13.31

zch

Polecane