Uprawy rolnicze na dachach. Produkcja żywności to tylko jeden z atutów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uprawy rolnicze na dachach. Produkcja żywności to tylko jeden z atutów
zdjęcie ilustracyjneFoto: Federico Rostagno/Shutterstock

– Produkujemy jedzenie, ale farma spełnia także wiele innych funkcji,  jak choćby zapewnia zieleń okolicznym mieszkańcom. Dajemy im szansę nauczenia się rzeczy, które każdemu mogą się w życiu przydać. Do tego dochodzą kwestie zdrowotne, ale kluczowa jest integracja lokalnej społeczności wokół projektu – opowiada  Francisco Davila Garces z Laboratorium Agroekologii Wolnego Uniwersytetu w Brukseli.


ogródek działkowy FREE 1200.jpg
Zielone spotkanie po długiej przerwie

Jedna z farm w ramach projektu "Lagum", laboratorium miejskiego rolnictwa realizowanego przez społeczników, wolontariuszy, pasjonatów przy wsparciu lokalnych samorządów i środków unijnych, znajduje się na dachu supermarketu na wysokości drugiego piętra. Na powierzchni 900 metrów kwadratowych uprawiane jest 60 gatunków warzyw, owoców, a także kwiaty i zioła. 


Posłuchaj

2:43
Uprawy w miastach. Czy to sposób na zmianę życia w wielkich aglomeracjach? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To, co tutaj wyrośnie, idzie w większości na potrzeby osób pracujących przy projekcie ekonomii społecznej, prowadzących małą restaurację Refresh. Wszystko, co tam gotują czy przetwarzają, jest stąd. To przykład lokalnej gospodarki w obiegu zamkniętym. Nie ma żadnych pośredników, więc produkty są tańsze. Ludzie mogą też przyjść i pomóc przy uprawie, a płacąc symboliczny abonament, brać raz w tygodniu coś do domu  – dodaje Davila Garces. 


ogród rośliny sadzonki Shutterstock 1200.jpg
Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

W projekcie biorą też udział wolontariusze, którzy potrzebują psychicznie kontaktu z naturą albo kontaktów społecznych. Ich zaangażowanie obejmuje jeden z aspektów badań naukowych prowadzonych przez Wolny Uniwersytet w Brukseli. 

Projekt "Lagum" realizowany jest w brukselskiej dzielnicy Ixelles, graniczącej z centrum miasta. Jest ona siedzibą dwóch uczelnianych kampusów, w tym brukselskiego Wolnego Uniwersytetu. Dużą część mieszkańców stanowią imigranci zarówno europejscy, jak i pochodzący z Konga, a także osoby wykluczone społecznie. 

Refresh - Ambassadeur Good Food/Bruxelles Environnement • Leefmilieu Brussel

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Jacek Bieniaszkiewicz (Radio Lublin)
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 17.38

gs

Polecane