Czy Polacy chętnie czytają książki? Wyniki najnowszego sondażu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polacy chętnie czytają książki? Wyniki najnowszego sondażu
Do których książek warto zajrzeć?/zdjęcie ilustracyjneFoto: YanLev/Shutterstock

Czytelnictwo w naszym kraju ma się coraz lepiej. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Tak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Niestety w dalszym ciągu aż trzydzieści procent respondentów nie przeczytało w tym roku ani jednego tytułu. Jak wygląda sytuacja czytelnicza w naszym kraju?  

– Z raportu można wywnioskować, że statystyki są zróżnicowane ze względu na płeć czytelników. Okazuje się, że książkami zdecydowanie bardziej zainteresowane są kobiety. 72 procent z nich przyznaje, że lubi czytać. Podobne deklaracje składa 50 procent mężczyzn – usłyszeliśmy w materiale. 

Posłuchaj

3:15
Czy Polacy chętnie czytają książki? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Fani książek 

Podobnego zdania są uczestnicy trwających Targów Książki w Krakowie. Wielu z nich przekonuje, że czytelnictwo w Polsce ma się całkiem dobrze. – Książki są wyjątkowe i niepowtarzalne. Jesienią czytam głównie literaturę piękną. Wydaje mi się, że odpowiednio pasuje do aury – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia. 

– Czytam wszystkiego po trochu. Wybieram głównie książki traktujące o ludzkiej psychice. Lubię, gdy autorzy podejmują trudne tematy – powiedziała druga. – Uważam, że czytanie poszerza horyzonty i słownictwo – dodała.  

Czytelnicza rzeczywistość 

– Deklaracja a realne sukcesy związane z czytaniem mogą odbiegać od siebie. Tego typu ankiety wywołują w ludziach poczucie wstydu. Z tego powodu wolą skłamać, niż powiedzieć prawdę. Nie negujmy ludzi, którzy nie czytają. Żyjemy w niezwykle zagonionych czasach. Wielu zwyczajnie nie ma czasu lub wybiera inny rodzaj rozrywki – zauważyła Georgina Gryboś-Szczepanik, dziennikarka kulturalna. 

– Nie wszyscy muszą lubić książki. Dobry film lub wizyta w galerii sztuki również mogą dostarczać nam bodźców i rozrywki, które są dla nas przyjemne i bardzo potrzebne – podsumowała autorka materiału.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 17.09

zch

Polecane