Rok Różewicza i szalona teatralna jesień 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rok Różewicza i szalona teatralna jesień 2021
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Adam Hawałej

9 października minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Tego dnia – w różnych oczywiście latach – urodziło się sporo słynnych ludzi kultury. Agnieszce Osieckiej, urodzonej 9 października 15 lat później, poświęciliśmy połowę wydania TPK przed tygodniem. Autor "Kartoteki" jest jednym z czterech patronów roku, zatem nie jest za późno.


Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

10 października przedstawiliśmy na "Scenie Teatralnej Trójki", uhonorowane na XX Festiwalu "Dwa Teatry" Grand Prix, słuchowisko "Wyszedł z domu" wg Tadeusza Różewicza. Reżyser słuchowiska – Szymon Kuśmider – jest aktorem Teatru Polskiego w Warszawie i osobą niezwykle kontaktową, co nie takie częste dzisiaj. Przed prezentacją na "STT" nie mógł był wiele powiedzieć o swojej z autorem sztuki "przygodzie". Słuchowisko nie mieściło się w czasie przeznaczonym na "STT", zatem trochę dłużej porozmawialiśmy w tym wydaniu "TPK" z aktorem, reżyserem, laureatem.


Szymon Kuśmider Szymon Kuśmider  Foto: Polskie Radio

8 października w Galerii Opera (w Operze Narodowej w Warszawie) została otwarta wystawa "Różewicz i Obrazy". Jej kurator – Marcin Fedisz – zgodził się podczas wernisażu oprowadzić nas po niej, co zostało zarejestrowane. I to była okazja, aby przedstawić reportaż z tego spotkania.

Posłuchaj

1:54:29
Zagajewski, Różewicz i festiwale (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tymczasem trwa wzmożony sezon festiwali teatralnych: Lublin (KoF–Fnfrontacje), Olsztyn (Via Carpatia), Łódź (Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych). Za nami festiwale w: Opolu (Klasyka Polska), Kaliszu (Sztuki Aktorskiej), w Gdyni (R@port. Epizod).

Wystawa "Różewicz i obrazy" w Galerii "Opera" Foto: mat. promocyjne Wystawa "Różewicz i obrazy" w Galerii "Opera" Foto: mat. promocyjne

W sobotę – 16 października – kończy się we Wrocławiu X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog, jeden z tych uznanych za największe. Na bywanie na teatralnych festiwalach tylko niewielu może sobie pozwolić, ale wśród tych, którzy podjęli mimo wszystko wyzwanie, jest świetny krytyk, autor blogu "Domagała się kultury" – Tomasz Domagała. Prowadzi on spotkania z twórcami spektakli na tym festiwalu. Mimo problemów na łączach, udało nam się spotkać o nocnej porze.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław 2021  Foto: mat. promocyjne Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław 2021 Foto: mat. promocyjne

Rozpoczął się gorący sezon także w teatrach polskich. Mamy zaproszenia między innymi do Ateneum w Warszawie oraz do Teatru Polskiego w Poznaniu. W Poznaniu kilka dni temu Katarzyna Minkowska – młoda reżyser – dała premierę "Cudzoziemki" wg Marii Kuncewiczowej i podobno – "jest szał"!

Wydanie wszak rozpoczęliśmy najsłynniejszym wierszem Adama Zagajewskiego "Spróbuj opiewać okaleczony świat". Poeta został uroczyście pożegnany w Krakowie w niedzielę – 10 października. Odszedł 21 marca, żegnany wtedy przez rodzinę i najbliższych. My wspominaliśmy poetę wraz z Włodkiem Pawlikiem w "TPK" 26 marca.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane