Nietypowa gra miejska. "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nietypowa gra miejska. "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956"
Poznań, 28 czerwca 2017 roku. Rekonstrukcja wydarzeń w 61. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Rzut granatem i zagadki dotyczące uzbrojenia czy budowy pojazdów – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników historycznej gry miejskiej "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956". Takie łączące przyjemne z pożytecznym zabawy odbywają się regularnie w Sianowie w województwie zachodniopomorskim.

pap_19560600_00E.jpg
Czerwiec 1956 w Poznaniu. "Ocalić od zapomnienia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Pierwszy strajk generalny w komunistycznej Polsce

Przypomnijmy: Poznański Czerwiec '56 to pierwszy w komunistycznej Polsce strajk generalny i demonstracje uliczne przeciw reżimowi stalinowskiemu i trudnej sytuacji gospodarczej. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań i został krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. Uczestnicy gry miejskiej "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956" rekonstruują część tych wydarzeń.

Posłuchaj

2:53
Gra miejska "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956". Nietypowa lekcja historii 65 lat po Czerwcu '56 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Punkty za rzut granatem

Jedną z konkurencji jest rzut granatem – pozbawioną właściwości bojowych repliką granatu RG-42, który jest używany w wojsku polskim do dnia dzisiejszego. – Wyznaczyliśmy dwie odległości: krótszą dla dzieci i troszeczkę dłuższą dla dorosłych. Granatem trzeba trafić do hełmofonu pancerniaka. Drużyna zdobywa wtedy punkt i może lecieć dalej – wyjaśnia jeden z organizatorów gry.

Zabytkowe pojazdy, ciekawe konkurencje, nagrody

– Ten, kto weźmie udział, może nie tylko poznać historię pierwszego antykomunistycznego zrywu w Polsce, ale także pobawić się i spędzić czas na świeżym powietrzu. Są zabytkowe pojazdy, ciekawe konkurencje, atrakcyjne nagrody. Mamy przede wszystkim konkurencje związane z militarnymi aspektami poznańskiego czerwca, by dowiedzieć się, jakie siły zostały skierowane przeciwko protestującym. Zaznaczę, że w Poznaniu przeciwko tłumowi władza ludowa wyprowadziła czołgi, dlatego mamy czołgistów. Nie jest to tylko teoretyczna przygoda z historią – opowiadał Łukasz Gładysiak ze Stowarzyszenia Historyczne "Pochodnia".

Gra miejska "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956" odbywa się w Sianowie regularnie, ale ta edycja jest wyjątkowa. W tym roku bowiem przypada 65. rocznica tamtych wydarzeń.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Radosław Zmudziński (Radio Koszalin)
Data emisji: 12.10.2021
Godzina emisji: 6.15

kr

Polecane