Premierowy serwis specjalny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Premierowy serwis specjalny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza
100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Serwis specjalnyFoto: Polskie Radio

W sobotę 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Różewicza – wybitnego poety, dramaturga, prozaika, ale również żołnierza Armii Krajowej. Pod adresem rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół o Różewiczu. 

Serwis rozewicz.polskieradio.pl to dźwiękowa opowieść o najważniejszych wydarzeniach z życia oraz bogatej twórczości Tadeusza Różewicza (1921-2014): poety, który prowadził polską lirykę współczesną na nowe tory; dramaturga, który w poszukiwaniu nowych środków wyrazu rozbijał teatralne formy; prozaika piszącego o ludziach uwikłanych w wielkie i małe historie, a wreszcie żołnierza Armii Krajowej walczącego w partyzanckich oddziałach leśnych. Jest tu również Różewicz prywatny: gliwiczanin i wrocławianin, ojciec i dziadek.

Serwis składa się z siedmiu rozdziałów: "Różewicz prywatny", "Przed apokalipsą", "Wojna", "Narodziny poety", "Kartoteka i inne dramaty", "Odczytania", "Poeta odchodzi". Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz unikatowe teksty, opracowania i komentarze.

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta – w serwisie rozewicz.polskieradio.pl znalazło się kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu.

Obok podzielonych chronologicznie i tematycznie nagrań głosu poety, na stronie są również dźwiękowe opowieści tych, którzy Tadeusza Różewicza znali (osób z jego najbliższej rodziny, przedwojennego nauczyciela czy przyjaciół ze studiów), oraz badaczy i interpretatorów jego wielorodzajowej twórczości.

Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje – w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynoszą nagrania zgromadzone w serwisie rozewicz.polskieradio.pl, który ma ogromną wartość poznawczą, biograficzną, ale również edukacyjną.

(mat. prasowe)

Polecane