Koniec złudzeń z emeryturami

Fachowcy zarzucają Otwartym Funduszom Emerytalnym, że są za mało aktywne na rynku finansowym. Choć obracają miliardami, nie przynoszą przyszłym emerytom spodziewanych zysków.

Koniec złudzeń z emeryturami

Foto: fot. SXC

Koniec złudzeń z emeryturami
+
Dodaj do playlisty
+

Stanisław Koczot z Dziennika Gazeta Prawna zauważył, że różnice w wynikach finansowych osiąganych przez fundusze nie są zbyt duże. – To jest iluzoryczna konkurencja. Fundusze ze sobą nie konkurują, bo to się im nie opłaca. Ewentualne zyski byłyby nieporównywalnie mniejsze od strat – powiedział.

Różnice w wynikach są niewielkie gdyż fundusze szybko kopiują rozwiązania i pomysły liderów  rankingów. Nie stosują też ryzykownych strategii inwestycyjnych, gdyż zabrania im tego prawo.

Tylko niewielką część swoich aktywów mogą lokować na giełdzie. Zdaniem Koczota, rentowność funduszy na pewno poprawiłaby zmiana prawa, aby mogły one więcej inwestować zagranicą oraz w spółki giełdowe.

Ze stwierdzeniem, że OFE nie walczą o jak największe zyski nie  zgodziła się Agnieszka Nogajczyk-Simeonow z Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Allianz. Jak powiedziała, towarzystwa walczą i konkurują między sobą między innymi poprzez prowizje oraz stopy wzrostu. Pochwaliła się, że stopy wzrostu w towarzystwie, w którym pracuje zazwyczaj przekraczały  dziesięć  procent.  

Bartosz Chochołowski z serwisu Money.pl zauważył, że ludzie nie interesują się swoimi  emeryturami, bo wiedzą, że i tak będą one nieliskie. Bez oszczędzania w trzecim filarze będziemy na starość żyli biednie, bo nasze emerytury będą stanowiły 50-60 procent obecnych zarobków.

Dodał, że wiele osób po prostu nie ma z czego odkładać. Przypomniał, że wystarczy oszczędzać 100 złotych miesięcznie, aby odłożyć na starość przyzwoite pieniądze. Radzi jednak sprawdzać wyniki jakie osiąga towarzystwo emerytalne, w którym odkładamy nasz pieniądze. Jeśli są złe, to lepiej je zmienić na inne.  

Zdaniem Agnieszki Chłoń- Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, OFE  mogłyby działać lepiej i taki jest cel zmian proponowanych przez ministra Michała Boniego. Przewidują one zróżnicowanie portfela inwestycji i zmianę systemu opłat. Prowizje miałyby zależeć od wyników osiąganych przez fundusze.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w Leśnej Akademii Sukcesu Polskiego Radia.

Aby wysłuchać całęj audycji "Bez konta nie wychodź, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(miro)



 

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.