Pisk opon, dym spod kół i warkot silnika. Nielegalne wyścigi na ulicach miast

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pisk opon, dym spod kół i warkot silnika. Nielegalne wyścigi na ulicach miast
DriftFoto: shutterstock.com

Miejsc do legalnego driftu nie brakuje. Cały czas zdarza się jednak, że kierowcy palą gumy w miejscach niedozwolonych, np. na rondzie czy na światłach. To powoduje ogromne zagrożenie, hałas i nie ma nic wspólnego ze sportem. Za nielegalne rozrywki można drogo zapłacić.

Kierowcy, którzy chcą sprawdzić możliwości swoich pojazdów, powinni wybrać się na tory do tego przeznaczone. Niestety, niektórzy z nich wolą ryzykować na ulicach. Co gorsza, część urządza głośne pokazy lub wyścigi w miastach. 

– To rzeczy, które robią chłopcy w filmach, by poderwać dziewczyny lub zyskać uznanie w środowisku. Szczerze mówiąc, palenie gumy nie ma nic wspólnego z driftingiem, motosportem czy byciem zawodnikiem – powiedziała Wiktoria Jurczewska, dziennikarka motoryzacyjna Polskiego Radia Kierowców.

Posłuchaj

4:02
Drift. Niebezpieczne rozrywka na miejskich drogach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność 

– Jesteśmy na tyle zamożnym społeczeństwem, że za kilka tysięcy złotych możemy kupić samochód z silnikiem o pokaźnych osiągach. Młodych ludzi stać na takie auta, a to wpływa na pokusę sprawdzenia pojazdu w taki, a nie inny sposób. Może warto byłoby wprowadzić do naszego prawodawstwa surowsze kary za organizowanie amatorskich, nielegalnych wyścigów? W następnej kolejności należałoby ściśle tego prawa przestrzegać, a niestosujących się kierowców karać – powiedział podkomisarz Ariel Bujak.  

– Jeśli coś pójdzie nie tak podczas wykonywania manewru na rondzie, możemy uderzyć bokiem samochodu w latarnię. To zachowanie z gier i filmów. W prawdziwym życiu spuentowałabym je prostym stwierdzeniem: puste naczynia robią najwięcej hałasu – podsumowała Wiktoria Jurczewska.  

W Polsce działają grupy policyjne "Speed". Ich zadaniem jest wyłapywanie uczestników nielegalnych wyścigów na drogach publicznych. Mimo to chętnych do tego rodzaju rozrywki ciągle nie brakuje. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 9.10.2021
Godzina emisji: 8.39

zch

Polecane