Dwójka dziennikarzy z Pokojową Nagrodą Nobla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwójka dziennikarzy z Pokojową Nagrodą Nobla
Maria Ressa i Dmitrij Muratow - laureaci Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021Foto: EPA/JEROME FAVRE/SERGEI CHIRIKOV

Filipińska dziennikarka Maria Ressa i rosyjski publicysta Dmitrij Muratow zostali laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. – Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju – ogłosiła przewodnicząca gremium przyznającego nagrodę Berit Reiss-Andersen. 

Komitet Pokojowej Nagrody Nobla podkreślił w uzasadnieniu, że wyróżnienie jest wyrazem szacunku dla wszystkich dziennikarzy na świecie, którzy w niesprzyjających warunkach bronią wolności słowa, niezależności prasy i demokratycznych wartości.


Posłuchaj

3:07
Przyznano Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2021 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Maria Ressa jest dziennikarką i pisarką. W swoich materiałach opisuje nadużycia władzy, łamanie praw człowieka, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w jej rodzinnym kraju – Filipinach. Jest współzałożycielką serwisu internetowego Rappler, który prezentuje krytyczny stosunek do prezydenta Filipin Rodrigo Duterte.


Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021 Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021

– Wybór Filipin wskazuje, że dziennikarstwo w krajach globalnego Południa też jest bardzo istotnym elementem kształtowania się tamtejszych społeczeństw – mówi dr Justyna Nakonieczna-Bartosiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. – Bo Filipiny nie są jedyne: mamy Brazylię, całą Amerykę Południową, wiele krajów w Azji, gdzie ostatnimi ludźmi, którzy się sprzeciwiają i próbują zadbać o wolność innych, są dziennikarze.

Z kolei Dmitrij Muratow to rosyjski dziennikarz i redaktor naczelny gazety „Nowaja Gazieta” – jednego z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. Jest ona źródłem informacji o nadużyciach władzy w Rosji i regularnie krytykuje działania prezydenta Putina. Od początku istnienia gazety zginęło sześciu jej dziennikarzy, w tym Anna Politkowska. - Wybór rosyjskiego dziennikarza wyraźnie wskazuje, że Norweski Komitet Noblowski jest zaniepokojony sytuacją i w ten sposób wspiera działania dziennikarzy w Rosji i na Białorusi także – tłumaczy dr Nakonieczna-Bartosiewicz.


Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021 Dmitrij Muratow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021

Dmitrij Muratow już zapowiedział, że część nagrody trafi do fundacji pomagającej chorym dzieciom, a część zostanie przeznaczona na wsparcie dla niezależnych redakcji. – Nie wiem, jak to wpłynie na cenzurę, ale mogę powiedzieć jedno: oprócz chorych dzieci tę nagrodę bezwarunkowo przekażemy na wsparcie dla niezależnych, samodzielnych, rosyjskich mediów – oświadczył.

Announcement of the 2021 Nobel Peace Prize/YouTube Nobel Prize


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Katarzyna Ingram (IAR)
Data emisji: 8.10.2021
Godzina emisji: 16.13

pr/PAP/IAR


Polecane