W hołdzie Agnieszce Osieckiej. Koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W hołdzie Agnieszce Osieckiej. Koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka"
Agnieszka OsieckaFoto: PAP/CAF/Erazm Ciołek

Agnieszka Osiecka to jedna z najwybitniejszych polskich poetek, pisarek i autorek tekstów. Z okazji 85. rocznicy jej urodzin, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia jej imienia, odbył się specjalny koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". – W tekstach Agnieszki odnajdujemy nas samych, nasze lęki, miłości i słabości. Czasy się zmieniają, ale ludzie w swoich odczuciach nie – mówił w Trójce Roman Dziewoński, który poprowadził sobotnie wydarzenie. 

– Urodziny Agnieszki Osieckiej to okazja, aby spotkać się ze słowami, które stały się tekstami jej piosenek. Podczas koncertu na scenie pojawią się Skaldowie, czyli pierwsi, którzy zaczerpnęli ze skarbnicy jej słów. Będzie też Stanisława Celińska, która przedstawi swoje interpretacje, oraz młody człowiek o wielkim talencie  Marcin Januszkiewicz. Gościem specjalnym będzie znamienita malarka, przyjaciółka Agnieszki, Hanna Bakuła – mówił na dzień przed koncertem Roman Dziewoński. 

Posłuchaj

1:13
Roman Dziewoński o koncercie "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Interpretacje 

Zycia_Rysy_Osiecka_1200x660_2.jpg
"Życia rysy – Agnieszka Osiecka". Wspomnienie poetki w sobotni wieczór

– Wykonawcy nas nie zaskoczą. To nie jest coś, co opanowali kilka dni temu. To twórczość, która jest w nich. Osiecka jest prawdziwą poetką. Zawsze przytaczam, że znalazłem się kiedyś w sytuacji, w której wymieniłem nazwiska polskich pisarek: Szymborska, Pawlikowska-Jasnorzewska i właśnie Osiecka. Pozostawiła nam w darze słowo polskie, polszczyznę. Była jej fanką. Jako młody człowiek otrzymałem od niej pewną lekcję, a polszczyzna przy mnie pozostała. Z tego języka szeleszczącego, o którym niektórzy zapominają, wyczarowała coś, co zostało nam w uszach do dziś – podkreślił.

– To cenne, że  teksty z lat 60. nadal są dla nas aktualne. Osiecka opowiadała o naszych kłopotach, problemach i wątpliwościach. One się nie zmieniły. Zmienia się jedynie forma przekazu, a interpretacja młodych ludzi może okazać się dla nas bardziej inspirująca – dodał. 

Posłuchaj

10:56
Roman Dziewoński wspomina Agnieszkę Osiecką (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Agnieszka przychodziła na nagrania, które odbywały się właśnie w tym studiu. Była kierownikiem literackim tego miejsca. Nieraz siedziała na nagraniach, zdarzało się też, że miała uwagi, głównie dotyczące interpretacji. To była bardzo przyjemna współpraca z bardzo przyjemną osobą – wspominał Jacek Zieliński ze Skaldów.

Posłuchaj

3:24
Ostatnie przygotowania do sobotniego koncertu poświęconego twórczości Agnieszki Osieckiej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inspiracje Osieckiej 

1200x660-art-Osiecka-V3-min.jpg
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach

– Agnieszka Osiecka była niezwykle czujna na sytuację i słowa. Parokrotnie miałem okazję obserwowania jej spotkań z Wojciechem Młynarskim. On zawsze miał coś do notowania. Zwroty, które padały podczas rozmów, natychmiast zapisywał. Niejednokrotnie pojawiały się później w jego tekstach. Osiecka podchodziła do życia w sposób bardziej poetycki. Cały czas czerpała jednak z tego, co znajdowało się dookoła. Wzniosłe tematy podawała w prosty sposób. Ci, którzy z wiekiem dorastają, mówią jednoznacznie, że właśnie prostota jest najtrudniejsza. W tekstach Osieckiej odnajdujemy siebie sprzed lat i obraz nas takich, jacy będziemy kiedyś – zaznaczył w rozmowie. 

Posłuchaj

11:19
Zofia Sylwin o studiu im. Agnieszki Osieckiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Studio im. Agnieszki Osieckiej 

– W 1997 roku, chwilę po śmierci Agnieszki Osieckiej, mieliśmy remont Studia M1. Zdecydowaliśmy wtedy, że nadamy mu jej imię. Latem odbył się koncert jej przyjaciół. Wystąpili m.in. Skaldowie, którzy z nią współpracowali. To właśnie w tym studiu nagrywali swoje pierwsze kompozycje, które powstały z jej udziałem – opowiadała Zofia Sylwin, producent koncertu.

– Miałam okazję poznać Agnieszkę Osiecką. Zaglądała do nas w ostatnim etapie swojego życia. Przychodziła na kawę. Potrzebowała ludzi, przyjaźni, aprobaty i opowieści. To z nich czerpała inspiracje do pisania pięknych tekstów. Była też osobą o wielkim sercu. Jak każdy artysta była trochę szalona. Mimo to była przede wszystkim bardzo dobra. Nigdy nie chwaliła się tym, że pomaga potrzebującym – zaznaczyła. 

Życia Rysy 1200.jpg
Życia Rysy. Serwis poświęcony Agnieszcze Osieckiej

"Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

Koncert "Życia rysy – Agnieszka Osiecka" odbył się w sobotę 9 października z okazji 85. rocznicy urodzin poetki. W związku z tym w studiu jej imienia miała miejsce specjalna audycja koncertowa, transmitowana na antenie Trójki. Na scenie pojawili się: Stanisława Celińska, Skaldowie, Marcin Januszkiewicz oraz Hanna Bakuła. Koncert poprowadził Roman Dziewoński.

Polskie Radio stworzyło także specjalny serwis internetowy poświęcony Agnieszce Osieckiej. Stronę powstałą z myślą o autorce tekstów, poetce i pisarce można znaleźć TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południemTrójka do trzeciejZapraszamy na weekend 
Prowadzą: Marta Piasecka, Tomasz Mira, Piotr Firan
Goście: Roman Dziewoński (prowadzący sobotni koncert), Zofia Sylwin (producent koncertu)
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Daty emisji: 8.10.2021, 9.10.2021
Godziny emisji: 10.24, 14.31, 14.36, 7.41

zch

Polecane