Sobotnia noc, czyli czas na dobrą książkę. Noc Bibliotek 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sobotnia noc, czyli czas na dobrą książkę. Noc Bibliotek 2021
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tatiana Bobkova

"Czytanie wzmacnia" – pod tym hasłem już w najbliższą sobotę 9 października o godz. 16.00 rozpocznie się tegoroczna, siódma już edycja akcji "Noc Bibliotek". O tej ogólnopolskiej akcji, przekonującej do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, opowiedziała w Trójce koordynatorka Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.

Z Rzeszowa na całą Polskę

Pomysł na "Noc Bibliotek" narodził się siedem lat temu w Rzeszowie. Początkowo wydarzenie, (którego nazwa została zaczerpnięta od odbywającej się w całej Europie Nocy Muzeów), organizowane było jedynie w małej grupie polskich placówek. – My dołączyliśmy i zaczęliśmy to wszystko oficjalnie organizować. "Noc bibliotek" jako jedyna tego typu akcja ma ogólnopolską odsłonę. Łączymy siły, energię i pomysły, by jednej nocy biblioteki w całej Polsce otworzyły się dla czytelników – mówiła Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.


Posłuchaj

6:00
Noc Bibliotek 2021. O akcji opowiada Katarzyna Sołtan-Młodożeniec cz. 1 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kilkaset pomysłów na "Noc Bibliotek"

Skłonienie mieszkańców, by zjawili się w swoich lokalnych bibliotekach w nocy, jest trudnym zadaniem. Jak się okazuje, tylko na pozór. – Ludzie zaglądają, bo dzieje się coś nietypowego. Biblioteki podkreślają, że jest to akcja, która przyciąga najwięcej nowych czytelników. Opinia, którą bardzo często słyszę, i która wzmacnia mnie jako koordynator już od pierwszej edycji, jest taka, że nasze pomysły są bardzo niekonwencjonalne. Mamy specjalną półkę, na której jest już kilkaset pomysłów na to, co można zrobić w ramach "Nocy Bibliotek". 


Posłuchaj

5:37
Noc Bibliotek 2021. O akcji opowiada Katarzyna Sołtan-Młodożeniec cz. 2 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W bibliotece ze śpiworem

Osobami, które w największym stopniu warto zachęcać do czytania, są najmłodsi. Dla dzieci z pewnością frajdą jest nocne wyjście, ale już z czytaniem nie wszystkim z nich jest po drodze. – Największym hitem "Nocy Bibliotek" jest nocowanie w bibliotece między regałami, ze śpiworami i latarkami – zaskakuje rozmówczyni Marty Piaseckiej. – Biblioteka pełna nowości wydawniczych, ale też po prostu przyjazna, otwarta na dzieci, niewymagająca ciszy, gdzie dzieje się dużo warsztatów i spotkań, jest naprawdę rewelacyjnym sposobem na to, żeby przekonać dzieci do czytania – podsumowuje.

Noc Bibliotek "Czytanie wzmacnia" - nagranie webinarium/Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec (koordynatorka akcji "Noc Bibliotek")
Data emisji: 07.10.2021
Godziny emisji: 10,28, 10.37

kr

Polecane