Nobel, Chopin, Osiecka w TPK
Pierwszy czwartek października to dzień ogłaszania nazwiska laureata literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia wierna jest tradycji, choć w ostatnich latach była ona zaburzana (skandal w Szwedzkiej Akademii i jej konsekwencje, pandemia i ograniczenia).
zdjecie ilustracyjne
Foto: superjoseph/Shutterstock.com
7 października jednak, w czwartym dniu ujawniania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (medycyna lub fizjologia, fizyka, chemia, literatura), zgodnie z ową tradycją, stały sekretarz Szwedzkiej Akademii – Mats Malm – o godzinie 13.00. poinformował świat o decyzji Akademików, kto w 2021 otrzyma Nobla w dziedzinie literatury. To Abdulrazak Gurnah – urodzony na Zanzibarze powieściopisarz.
My także, mimo wspomnianych komplikacji, staramy się postępować zgodnie z naszą tradycją i 11 godzin po ogłoszeniu nazwiska literackiego Nobla spotykamy się w "Trójce pod Księżycem", by porozmawiać o okolicznościach związanych z jego przyznaniem. Do tradycji tej należy łączenie się ze Sztokholmem, gdzie od lat śledzi noblowskie wydarzenia Marta Prochwicz, licencjonowany przewodnik po Sztokholmie.

Naszą "podróż" po noblowskim Sztokholmie rozpoczynamy zawsze od siedziby Szwedzkiej Akademii na Starym Mieście. To tam gromadzą się dziennikarze z całego świata, oczekując otwarcia słynnych drzwi o godzinie 13.00. Od ubiegłego roku spotkanie z dziennikarzami trwa dłużej niż wcześniej, odbywa się naturalnie w tzw. reżimie sanitarnym.
Dziękując Marcie Prochwicz za to, że od lat towarzyszy nam tej szczególnej nocy, prezentujemy ciekawostki, nie staramy się tym razem analizować dzieła laureata. Na rozmowy o literaturze przyjdzie czas, kiedy to 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Nagrody, zostanie ona uroczyście wręczona. Jak będzie przebiegać Nobel Festivity w tym roku, to się okaże. W roku ubiegłym uroczystość miała inny niż do tej pory przebieg. My z kolei nie mieliśmy zbyt wielu przekładów poezji laureatki Louise Gluck, by móc zapoznać się z jej twórczością. Tym razem – przed nami – wydany przez a5 tomik pod tytułem "Ararat" w przekładzie Krystyny Dąbrowskiej. Należy się ubiegłorocznej laureatce spóźniony komentarz do jej wierszy.
Odstępujemy jednak od naszej tradycji w jeszcze jednym punkcie. Część drugą wydania poświęcamy bowiem innym ważnym wydarzeniom tych dni.
7 października to finał I etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 9 października natomiast będziemy obchodzili 85. urodziny Agnieszki Osieckiej.

Naszym gościem jest Roman Dziewoński, który podjął się uczczenia w Trójce tej rocznicy pod hasłem "Mamy kota na punkcie Osieckiej". Wspominamy wspólnie nasze z Agnieszką Osiecką spotkania. Wspomnienia rozpoczynamy od… końca, od ostatniego z poetką spotkania. Przypominamy m.in. rozmowę o Osieckiej z Pawłem Sztompke oraz o udziale w serialu TVP – "Osiecka" – z Elizą Rycembel. Z archiwum "Klubu Trójki" prezentujemy fragmenty pewnego wydania audycji, zrealizowanego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej.
Nie zapominamy wszak, że 9 października mija także setna rocznica urodzin jednego z czterech patronów roku 2021 – Tadeusza Różewicza. W niedzielę 10 października przedstawimy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko "Wyszedł z domu", nagrodzone Grand Prix na XX Festiwalu "Dwa Teatry". Słuchowisko wyreżyserował Szymon Kuśmider, a premierę miało w Programie 2 PR.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 08.10.2021
Godzina emisji: 0.05
(Tekst: Barbara Marcinik)