Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury
Wzrost cen materiałów budowlanych nie spowalnia w 2022 roku.Foto: Shutterstock/ Piyapong Wongkam

W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 

Przedsięwzięcie nie jest łatwe. Budowa siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej doszła do czwartego poziomu. Tym samym instytucja zaprasza na kolejną edycję festiwalu "Warszawa w budowie". Jak światy architektury – tej powstającej oraz już obecnej  przenikają się ze sobą ?


Posłuchaj

53:09
"Warszawa w budowie". Podobnie jak nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szkoła 

Trzynasta edycja projektu "Warszawa w budowie" poświęcona została zagadnieniu szkoły i edukacji. – Wystawa "Jak robić szkołę" to część festiwalu, który stawia sobie za zadanie patrzenie na otaczającą nas rzeczywistość poprzez pryzmat architektury. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy, że tematem mało medialnym, ale bardzo obecnym w świecie, jest budowa nowych szkół. W Warszawie powstają one na obrzeżach. Tam, gdzie miasto się rozbudowuje. Stwierdziliśmy, że to ciekawy moment, w którym możemy zobaczyć, jakie szkoły budowane są w Polsce. Na jakich zasadach konstruuje się budynki, czy są otwarte na nowe osiedla i czy stają się miejscami lokalnej społeczności. Ciekawi nas także, z jakich wzorów korzystają architekci i jak miejsca te służą ludziom, którzy korzystają z nich na co dzień, czyli kadrom pedagogicznym i uczniom – wyjaśniła Anna Grajewska, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej ds. komunikacji. 

Współczesność i przeszłe pokolenia 

 W trakcie pandemii pytanie o szkoły wydaje się być szczególnie istotne. Tym bardziej, że kryzys edukacji przebrzmiewa w różnych miejscach. Wiemy o problemach, z którymi mierzy się szkolnictwo. Przyglądając się historii, zarówno Warszawy jak i Polski, zauważamy że nasze bolączki nie wynikają z codzienności, ale jak fala pojawiają się i znikają na przestrzeni lat. Różne pokolenia starają się szukać na nie rozwiązań. Wystawa staje się momentem, w którym chcemy opowiedzieć, jak jest obecnie. Pokazać, co można zaobserwować przy ulicach miasta, ale też spojrzeć w przeszłości, przeanalizować jak radzili sobie ludzie przed nami i zastanowić się, co my możemy z tego czerpać dla siebie. Do współtworzenia projektu zaprosiliśmy szerokie środowiska. Chcemy z nimi rozmawiać o tym, co możemy w przyszłości zrobić lepiej – podkreśliła wicedyrektor. 

Budowa 

Tematyka wystawy wpisuje się we współczesne dokonania Muzeum. Trwają prace związane z budową siedziby instytucji. – Proces prac z nowym architektem trwa od 2014 roku. Zaczynaliśmy od projektu koncepcyjnego, poprzez projekt budowlany, uzyskanie pozwoleń, na projekcie wykonawczym skończywszy. Tom jest architektem bardzo poważnym i niezwykle profesjonalnym. Usługi, które od niego otrzymujemy, są dla nas doskonałe. Efekty, które można oglądać na budowie, są tego najlepszym dowodem. To wszystko jest też zasługą wykonawcy i całego zaplecza inżynierów, którzy dla nas pracują. Współpraca układa nam się bardzo dobrze. Tym, co dla mnie istotne i co sobie cenię, jest upór. Tom jest architektem, który potrafi postawić na swoim. Skutkuje to rozwiązaniami bezkompromisowymi – wyjaśnił Mikołaj Mundzik, wicedyrektor do spraw inwestycji MSN.

– Na samej budowie pracuje około 150 robotników. Zespół inżynierów liczy również około stu osób. Prace prowadzone są w dwóch strefach czasowych. To dodatkowe utrudnienie. W związku z sytuacją pandemiczną wszystkie spotkania przeniosły się do świata online. Ponieważ mamy do czynienia z żywą materią, nie zawsze jest to dla nas łatwe. Zorganizowaliśmy się jednak, a budowa idzie do przodu – podkreślił. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało założone w 2005 roku. Obecnie instytucja stacjonuje w siedzibie tymczasowej. Nowy budynek Muzeum ma zostać oddany do użytku w 2023 roku. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Anna Grajewska (zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej ds. komunikacji), Mikołaj Mundzik (wicedyrektor do spraw inwestycji MSN)
Data emisji: 6.10.2021
Godzina emisji: 22.06

zch


Polecane