Martin Lange – muzyka bez udziału Excela

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Martin Lange – muzyka bez udziału Excela
Martin LangeFoto: mat. promocyjne / Damian_Kramski

Martin Lange to duet producencko-songwriterski mający na koncie współpracę z wieloma polskimi artystami. Jest to jednocześnie nazwa zespołu, który właśnie przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty. O zawiłościach tego układu panowie opowiedzieli w najnowszej edycji "Serdecznych dźwięków".

– Każdy odgrywa w życiu różne role. Czasami jesteśmy frontmanami, czasami sidemanami, a czasami ghostwriterami. Wydaje mi się, że właśnie ta płynność pomogła nam stworzyć Martina Lange – tłumaczył Marcin Makowiec w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.


Posłuchaj

49:47
Martin Lange – muzyka bez udziału Excela (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dopełniający skład duetu Michał Lange opowiedział o różnicach pomiędzy pracą z uznanymi wykonawcami oraz tymi, którzy dopiero raczkują na muzycznej scenie. – Ekscytujące jest stawianie na nogi nowego artysty, kiedy od początku komponuje się razem z nim i ma się na wszystko wpływ. Z drugiej strony wtedy może trochę za bardzo robi się swoją muzę, według mnie nie o to chodzi w produkcji – stwierdził muzyk. – My zazwyczaj pracujemy tak, że prosimy, żeby ktoś zaśpiewał do czegokolwiek, a potem wywalamy podkład i na podstawie wokalu staramy się budować wszystko od nowa.

Marcin Makowiec wyznał z kolei, że nie jest zwolennikiem wyrachowanego, matematycznego podejścia do tworzenia piosenek. – Ja nie lubię ingerencji osób, które są odpowiedzialne za Excela. Ci ludzie myślą, że te liczby i tabelki to jest gwarant. A my, nauczeni doświadczeniem, wiemy, że gwarantem jest tylko i wyłącznie to, czy coś jest tożsame z daną osobą i czy ta osoba zrobiła to z przekonaniem. Czy jest to zaśpiewane tak, jakby ta osoba naprawdę to przeżyła.

Martin Lange – "Kłamiesz", źródło: YouTube / Martin Lange

Oprócz pisania i produkowania utworów wykonywanych przez innych artystów Martin Lange tworzy muzykę również pod własnym szyldem. Na premierę czeka gotowy już materiał, który znajdzie się na debiutanckim albumie duetu. W jednym z utworów gościnnie zagrał Joe Clegg, brytyjski perkusista grający na co dzień z Ellie Goulding. – Polubiłem jego profil na Instagramie, okazało się, że mamy jakichś wspólnych znajomych, więc napisałem do niego. On mi odpisał: "Dobra, machnę to dla was, bo w sumie i tak nie mam teraz co robić" – opowiadał o niecodziennych kulisach tej współpracy Marcin Makowiec.

Lista utworów:

 1. Martin Lange – "Kłamiesz"
 2. Rosalie – "Nie mów"
 3. Kasia Lins – "Wiersz ostatni"
 4. Martin Lange – "Kameleon"
 5. TAKATU – "Mój lot"
 6. Martin Lange – "Oddychaj"
 7. Martin Lange – "Gdzieś daleko stąd"
 8. Ofelia – "Tu (Martin Lange Remix)"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 4.10.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

 

Polecane