"Życia rysy". Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Życia rysy". Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką
Andrzej ZielińskiFoto: Forum/Łukasz Zarzycki

W czerwcu 1997 roku, trzy miesiące po śmierci Agnieszki Osieckiej, zorganizowano koncert z okazji nadania Trójkowemu studiu M1 jej imienia. Piosenki z tekstami nowej patronki zaśpiewali wówczas m.in. Magda Umer, Łucja Prus i Skaldowie. Andrzeja Zielińskiego i jego grupę usłyszymy ponownie w sobotę 9 października podczas specjalnej audycji koncertowej "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". W dniu swoich 77. urodzin artysta zdradził, jakie były początki jego muzycznej współpracy z poetką i które wspólne utwory ceni najbardziej.


Życia Rysy 1200.jpg
Życia rysy - Agnieszka Osiecka

Wszystko zaczęło się w klubie "Pod Gruszką"

Z okazji zbliżającej się 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej w "Trójce przed południem" emitujemy archiwalne nagrania z wypowiedziami poetki. W jednej z nich Osiecka wyznaje: – Często, kiedy kobieta coś opowiada, czy kiedy nawet coś tak sobie cichutko bąka w towarzystwie, domyślam się, co ona myśli. Natomiast mężczyzna nie jest dla mnie taki przezroczysty. Kiedy mężczyzna coś mówi, ja biorę to za dobrą monetę i wcale nie wiem, co tam w środku płynie. Jest jednak paru mężczyzn, których dobrze rozumiem i dla nich z łatwością piszę. Z łatwością pisze się dla Andrzeja Zielińskiego.


Posłuchaj

16:26
Zbliża się koncert "Życia Rysy". Agnieszka Osiecka we wspomnieniach Andrzeja Zielińskiego (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Artystyczna współpraca Agnieszki Osieckiej i założyciela Skaldów rozpoczęła się w 1967 roku. – Agnieszka przyjechała do Krakowa z kompozytorem Adamem Sławińskim i spotkaliśmy się w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką". Agnieszka z Adamem zaproponowali mi współpracę z Radiowym Studiem Piosenki i komponowanie utworów do cyklu telewizyjnego ''Listy śpiewające'' – wspominał Andrzej Zieliński w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.

Marcin Januszkiewicz Agnieszka Osiecka 1200.jpg
"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Marcin Januszkiewicz przed koncertem w Trójce

Podwójny wymiar ''W żółtych płomieniach liści''

Pierwsze dwa utwory, które muzyk stworzył do tekstów Agnieszki Osieckiej, to ''Nie całuj mnie pierwsza'' i ''Śpiewam, bo muszę''. – Najlepsze jednak były piosenki, które powstały troszkę później. Moja ulubiona to ''W żółtych płomieniach liści'' – mówił gość Trójki. – Napisałem go chyba w roku 1968. Był odbierany jako romantyczny utwór o rozstaniu, ale miał on również wymiar polityczny, bo dotyczy Marca '68, kiedy to społeczność pochodzenia żydowskiego, w tym dużo przyjaciół Agnieszki i również moich, musiała opuścić Polskę – wyjaśnił.

Łucja Prus i Skaldowie - W Żółtych Płomieniach Liści/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

"Życia rysy – Agnieszka Osiecka"

Do słuchania specjalnej audycji koncertowej "Życia rysy – Agnieszka Osiecka" zapraszamy w sobotę (9 października) od godz. 18.05 do godz. 20.00. Oprócz Skaldów na Trójkowej scenie wystąpią Stanisława Celińska i Marcin Januszkiewicz. Gościem specjalnym będzie przyjaciółka Agnieszki Osieckiej, pisarka, malarka i kostiumolog Hanna Bakuła, z którą porozmawia prowadzący wieczór Roman Dziewoński.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka rozmowy: Aleksandra Kaczkowska
Gość: Andrzej Zieliński (wokalista, pianista, kompozytor, aranżer, założyciel zespołu Skaldowie)
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 9.29

kr/mk

Polecane