Festiwal NNW. "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" – film o niezwykłej miłości i spełnionym życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal NNW. "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" – film o niezwykłej miłości i spełnionym życiu
Joanna i Andrzej Gwiazdowie na festiwalu NNW 2021Foto: Forum/Łukasz Dejnarowicz

Za nami XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W pięciu konkursach głównych rywalizowało blisko 100 produkcji o tematyce historycznej – wideoklipów i reportaży radiowych, a przede wszystkim międzynarodowych filmów fabularnych, zagranicznych oraz polskich filmów dokumentalnych. W tej ostatniej kategorii nagrodą Prezesa TVP wyróżniony został film "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" Marii Dłużewskiej.

Aida reż. Jasmilia Žbanić 1200.jpg
Historia poza schematami. XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Wciąż trwająca podróż

Podczas drugiej odsłony festiwalu NNW Maria Dłużewska została laureatką Złotego Opornika za film "Grób oporu", a w roku 2016 otrzymała Platynowy Opornik za całokształt twórczości. Tegoroczną edycję zakończyła z nagrodą Prezesa TVP. "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" to ponad 70-minutowa opowieść o Joannie i Andrzeju Gwiazdach ukazująca życie legend Solidarności jako wciąż trwającą podróż.

– Chciałam zrobić film o ich korzeniach, czyli o kluczu do ich niebywałych osobowości ludzi idących pod prąd, i pokazać widzowi to, co kształtuje człowieka. Joannę ukształtowało wypędzenie z Wołynia, a Andrzeja sześć lat w północnym Kazachstanie. To wstęp do opisywania człowieka. Poza tym jest to film o niezwykłej miłości pięknego małżeństwa, o spełnionym życiu, mimo szalenie trudnych rzeczy. To są ludzie spokojni, pewni, że zrobili dla Polski i dla Polaków wszystko, co mogli. Po projekcji tego filmu nie mogę dojść do siebie, bo ludzie byli tak poruszeni – mówiła reżyserka w rozmowie z Arkadiuszem Gołębiewskim.

ANDRZEJ GWIAZDA - Solidarność/muzeum ks. Jerzego Popiełuszki

XIII Festiwal NNW – nagrodzeni twórcy

Gala finałowa XIII festiwalu NNW odbyła się w sobotę 2 października w Teatrze Muzycznym. W konkursie polskich filmów dokumentalnych nagroda Złoty Opornik przypadła "Położnej" w reżyserii Marii Stachurskiej. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężył film "Aida/Quo Vadis, Aida?" w reżyserii Jasmili Žbanić.

W międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych triumfował film "Erase una vez en Venezuela" (Dawno temu w Wenezueli) w reżyserii Anabel Rodriguez. 

W konkursie wideoklipów, który został zorganizowany na festiwalu NNW po raz pierwszy, najlepszy okazał się teledysk "Kto Ty jesteś" w reżyserii Rafała Gużkowskiego.

Nagroda Źródło, przyznawana osobom, których niezłomna postawa stała się inspiracją dla twórców, została wręczona Marii Mireckiej-Loryś.

Podczas gali finałowej festiwalu wręczono też kilka honorowych nagród "Drzwi do wolności". Dostają je osoby, które "często w sposób nieoczywisty walczą o wolność". Laureatami tej nagrody zostali: Anna Paniszewa, Danuta Rojek-Lenkiewicz, Maryna Miklaszewska, Roman Zwiercan oraz Olga Sommerowa.

"Sygnet niepodległości" dostał weteran Armii Krajowej i uczestnik Akcji "Burza" w Wilnie Marian Markiewicz ps. Maryl. Nagroda przypadła też pośmiertnie rtm. Witoldowi Pileckiego. Laur odebrała jego córka Zofia Pilecka-Optułowicz.

Nagroda pomysłodawcy i dyrektora festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" Arkadiusza Gołębiewskiego przypadła zaś filmowi dokumentalnemu "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" w reżyserii Ksawerego Szczepanika.

W konkursie dokumentów radiowych, w którym rywalizowało 13 reportaży, laur otrzymało słuchowisko "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarka. Dokument opowiada o obozie dla polskich dzieci przy Przemysłowej w Łodzi, który był jedynym niemieckim dziecięcym obozem koncentracyjnym na terenach Polski. Miejsce to skazano na zapomnienie – na jego terenie stoi dziś osiedle "Słoneczne".

XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" został objęty patronatem medialnym przez Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Skrót z XIII Festiwalu NNW/Festiwal Filmowy NNW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Maria Dłużewska (reżyserka filmu "Z Gwiazdami. Podróż bez końca"; laureatka nagrody Prezesa TVP na Festiwalu NNW), Paweł Nowacki (producent i twórca filmowy, drukarz, redaktor, kolporter i kurier związany ze środowiskiem lubelskiego pisma "Spotkania" oraz wydawnictwa Biblioteka Spotkań)
Data emisji: 06.10.2021
Godzina emisji: 22.07

IAR/kr


Polecane