Jak zachęcić dzieci do zabawy "bez prądu"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zachęcić dzieci do zabawy "bez prądu"?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/NadyaEugene

W gminie Santok pilotażowo powstały "podwórkowe świetlice". Zamiast komputera i elektronicznych gier proponują trzepak, gumę do skakania i zabawę w podchody. Bo celem tych nietypowych miejsc jest zachęcić najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu, z dala od ekranów komputera, telewizora czy telefonu.


dziecko geniusz inteligencja mądre Shutterstock 1200.jpg
Nieprzeciętne i wybitnie uzdolnione dzieci. Jak wychować geniusza?

Jeśli pogoda będzie sprzyjała, aż do zmroku dzieci pozostaną na podwórku. W przypadku deszczu i niekorzystnych warunków opiekunowie zaproszą je do świetlicy na gry bez prądu czy tradycyjne planszówki. Na razie takie „podwórkowe świetlice” funkcjonują w Gralewie i Starym Polichnie.


Posłuchaj

3:54
Guma i klasy zamiast komputera i telewizora (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Za moich czasów, jak mama chciała mnie ukarać, mówiła: „Zrób to, bo nie pójdziesz na dwór!”. A teraz, jak mówi się, że dzieci mają wyjść na dwór, to mówią: „Mamusiu, co ja takiego złego zrobiłem, że mam iść na dwór?” – wspomina wójt gminy Santok Paweł Pisarek. – Patrząc na skutki, jakie wywołała pandemia, jakie spustoszenie psychiczne spowodowało to odcięcie dzieci od ich środowiska, od biegania na świeżym powietrzu, zdecydowaliśmy się na taką inicjatywę. Na razie testowo w dwóch miejscowościach, a potem będziemy starać się je otwierać w kolejnych – tłumaczy.

– Na dobrą zabawę nie ma złej pogody – dodaje Alina Nowak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna dłoń”, wspierającego tę inicjatywę. – Kiedy jest dobra pogoda, bawmy się w podchody, berka, chowanego i wszystkie takie zabawy, które można organizować na świeżym powietrzu – zachęca.

– Dobra zabawa na podwórku jest taka, że czasami podrą się spodnie, czasami się błotem ochlapie, ale to ma być frajda i przyjemność – potwierdza wójt Pisarek.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska (Radio Zachód)
Data emisji: 04.10.2021
Godzina emisji: 18.24

pr

Polecane