Chleb nasz domowy, powszedni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chleb nasz domowy, powszedni
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

W czasie lockdownu wiele osób odkryło w sobie przeróżne talenty – niektórzy te kulinarne. I jak się okazuje Polacy docenili zwłaszcza domowe wypieki, a część porwała się nawet na własnoręcznie przygotowywane pieczywo. I kontynuuje robienie tych wypieków do dziś.


Shutterstock wypiek chleb 1200.jpg
Dobry chleb – tylko z domowej piekarni!

Oczywiście, na początku pojawia się wiele problemów i pytań: czy jest jedna receptura na zakwas chlebowy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do pieczenia chleba lub bułek? I w końcu: jak upiec ten swój najlepszy, wymarzony, ulubiony chleb, który będzie wszystkim smakował i wszystkich będzie zachwycał?


Posłuchaj

4:20
Polacy pokochali domowy wypiek chleba
+
Dodaj do playlisty
+

– Zaczęło się bardzo prosto: potrzebowałam dobrego chleba dla samej siebie. Miałam problemy zdrowotne w ciąży i szukałam czegoś, co by mi pomogło tę ciążę przejść. Więc jak już miałam zakwas i przepis na chleb, zaczęłam zmieniać go tak, aby służył mi jak najlepiej. I okazało się, że to jest dobre, że smakuje ludziom… Zaczęłam też kombinować z innymi rodzajami mąki, tworzyć inne chleby… I tak od bochenka do bochenka się to zaczęło – opowiada Marcelina Sikorska z Zielonej Góry, która domowym wypiekiem chleba zaczęła się interesować kilka lat temu. Obecnie ta pasja stała się jej sposobem na życie: wspólnie z mężem prowadzą domową piekarnię.

Dobrego chleba nie będzie bez zakwasu. A ten wymaga czasu. – Zakwasowi trzeba dać kilka, kilkanaście dni, aby rzeczywiście wyszedł. A nam brakuje cierpliwości – tłumaczy pani Marcelina. Bo na początku piekarniczej drogi ważne są chęci i samozaparcie: przecież nie każdy chleb będzie wyglądał, jak ten z obrazka. – Cierpliwość, wola i silne postanowienie, że „ja w końcu to zrobię tak, jak powinno to być” – potwierdza specjalistka. – Czyli trzeba się liczyć z tym, że sporo tych bochenków może nie wyjść. Ale w końcu dojdziemy do momentu, kiedy będziemy zadowoleni – zachęca.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska (Radio Zachód)
Data emisji: 04.10.2021
Godzina emisji: 12.23

pr

Polecane