Na chodnikach, za blisko i w poprzek. Tak parkują Polacy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na chodnikach, za blisko i w poprzek. Tak parkują Polacy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tommaso79

Gdyby nieprawidłowe parkowanie było sportem, bylibyśmy mistrzami. Taki wniosek można wyciągnąć z zawartości policyjnych statystyk i specjalnych skrzynek mailowych "Stop agresji drogowej", służących do przesyłania materiałów filmowych z kierowcami będącymi na bakier z przepisami ruchu drogowego. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy przy parkowaniu?

wrak samochodu Shutterstock 1200.jpg
Problem miejskich ulic: pozostawione wraki samochodów

Minimum 10 metrów

Według przepisów powinniśmy parkować samochód minimum 10 metrów od skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Tymczasem bywa, że ta odległość nie sięga nawet metra. Ze statystyk policji wynika, że to najczęstszy błąd popełniany przez kierowców, za który można zapłacić mandatem w kwocie 300 złotych i dwoma punktami karnymi.

– Niestety w wielu przypadkach przyczynia się to do zdarzeń z udziałem pieszych, którzy często nie są dobrze widoczni – mówi komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji w Warszawie. 


Posłuchaj

3:30
Polacy i ich przepisy na złe parkowanie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lepiej się przejść

Drugim częstym błędem jest parkowanie zbyt blisko innych pojazdów. Skutek? Zarysowana karoseria sąsiedniego auta. – Nauczyłam się parkować na samym końcu parkingu. Wolę się przejść kawałek, niż starać się znaleźć miejsce pod wejściem – radzi kierowca rajdowy Klaudia Podkalicka.

300 złotych to za mało?

Częstym widokiem, zwłaszcza w pobliżu sklepów i galerii handlowych jest parkowanie… w poprzek. Jak wyjaśnia dziennikarz motoryzacyjny Marcin Koczyba, wbrew pozorom nie jest to błędem. Przynajmniej nie wszędzie.

– Za parkowanie w poprzek, załóżmy w markecie, niekoniecznie grozi nam kara, ale jeśli zrobimy to na osiedlu, musimy się z nią liczyć. Maksymalny mandat w Polsce to tylko 300 zł, ale na przykład w Hiszpanii za parkowanie wzdłuż linii jest mandat wynoszący 300 euro, a auto jest odholowywane. Tam kary sięgają tysięcy euro. Może trzeba to wprowadzić w Polsce? – zastanawia się dziennikarz.

Obecnie punkty karne za nieprawidłowe parkowanie są ważne rok. Niebawem jednak ulegnie to zmianie  od grudnia 2021 roku na "czystą kartę" będziemy musieli poczekać aż dwa lata. 

Wyzwanie: parkowanie!/Katowice Oficjalny Kanał

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji:
 4.10.2021
Godzina emisji: 7.24

kr

Polecane