Jazz, bossa nova, festiwale i gwiazdy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jazz, bossa nova, festiwale i gwiazdy
Piotr ŁyszkiewiczFoto: PAP/Jan Dzban

Można powiedzieć, że całe jego życie kręci się wokół muzyki: organizuje fantastyczne, rozpoznawalne na całym świecie festiwale jazzowe, jest managerem muzycznych gwiazd. I cały czas szuka nowych wyzwań, nowych dźwięków, nowych głosów… Piotr Łyszkiewicz.


milo kurtis  1200.jpg
Cudowne rytmy świata w stolicy. Milo Kurtis o festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021

Z wykształcenia jest amerykanistą, jednak skończył także szkołę muzyczną. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro pochodzi z muzycznej rodziny, a jego brat, Maciej Łyszkiewicz, jest kompozytorem i założycielem popularnej grupy Leszcze. Natomiast Piotr Łyszkiewicz zakochał się w jazzie i to właśnie on wypełnia jego życie. Jest pomysłodawcą i organizatorem istniejącego od 2005 roku Ladies Jazz Festival, a od 2012 wraz z Marcinem Kydryńskim współorganizatorem Siesta Festival. Oba odbywają się w Gdyni. Jako manager opiekuje się m.in. tak znakomitymi artystkami sceny jazzowej jak Candy Dulfer oraz Ive Mendes.


Posłuchaj

49:16
Bossa nova, Ladies Jazz Festival i Piotr Łyszkiewicz (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Intymna bossa nova

Piotr Łyszkiewicz jest także wielbicielem bossa novy, okazyjnie pomaga więc Annie Popek w wyborze utworów, które słyszymy w „Leniwym popołudniu”. I m.in. o bossa novie rozmawiali w najnowszym programie: – Uwielbiam bossa novę i brazylijską muzykę. Bossa nova z założenia jest taka cicha i intymna. A to dlatego, że większość późniejszych gwiazd tego gatunku spotykała się w mieszkaniu Nary Leão i muzykowali sobie. A ponieważ sąsiedzi byli za ścianą, więc nie mogli robić tego zbyt głośno – tłumaczy. – Wszyscy wielcy – m.in. Antonio Carlos Jobim, João Gilberto – grywali cicho i do tej pory można powiedzieć, że bossa nova jest muzyką intymną i kameralną: nie narzuca się i trzeba jej nasłuchiwać – wskazuje.

Bonita/YouTube Eliane Elias Official


Jazzujące kobiety

– Ten festiwal to hołd dla artystek, wspaniałych wokalistek, które od niepamiętnych czasów nadawały ton wokalistyce jazzowej. Festiwal będzie miał w przyszłym roku 18. edycję, i tyle już lat gościmy w Gdyni kobiety jazzujące, grające, śpiewające i, jak sadzę, sprawiamy przyjemność wszystkim fanom jazzu w wydaniu kobiecym – opowiada o genezie Ladies Jazz Festival Trójkowy gość. – Chciałbym zwrócić uwagę, że jesteśmy chyba jedynym w Europie cyklicznym festiwalem „kobiet jazzu”. Podczas minionych edycji pojawiła się cała plejada wspaniałych artystek. W tym rok wielką radość sprawiło nam powtórne powitanie na scenie wspanialej Ewy Bem, pojawiającej się pierwszy raz po dłuższej przerwie – dodaje.

Dyrektorem artystycznym od paru lat jest Urszula Dudziak. – To właśnie wspólnie z nią układamy program każdej kolejnej edycji. Już wiadomo, że kolejna edycja odbędzie się w dniach 25-31 lipca 2022 roku. Możemy już zaanonsować, że ostatniego dnia wystąpi długo oczekiwana Tanita Tikaram – zapowiedział Piotr Łyszkiewicz. – O kolejnych gwiazdach proszę dowiadywać się na stronie festiwalu.


Ponadto w programie

  • Leszek Wiśniewski o 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem (1621) oraz premierze swojego filmu dokumentalnego „Chocim 1621”;
  • Anna Gulak o wystawie malarstwa Anny Bilińskiej;
  • Robert Zapotoczny o oszczędzaniu.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 03.10.2021
Godzina emisji: 10.08

pr

Polecane