Być oszczędnym i bogatym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Być oszczędnym i bogatym
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nattapol Sritongcom/Shutterstock.com

Są różne metody, żeby stać się bogatym. Jeden ze sposobów – być oszczędnym. W PRL miesiącem oszczędzania był październik.

60 lat temu, w październiku 1961 roku, na wydanym wówczas znaczku, po raz pierwszy pojawiło się hasło: "Październik miesiącem oszczędności".

Posłuchaj

51:28
Jak oszczędzać, by być bogatym? Muzyczny przewodnik (Francuski łącznik)
+
Dodaj do playlisty
+

Namawianie do skąpstwa wspomaganego przez państwo zaczęło się w 1924 roku, kiedy na międzynarodowym kongresie w Mediolanie przedstawiciele 29 krajów debatowali o kwestiach związanych z oszczędzaniem. Były trudne czasy po I wojnie światowej. Bankierom zależało, by wzmocnić w społeczeństwach ideę powściągliwości w wydatkach.

Właśnie wtedy podjęto decyzję o ustanowieniu święta oszczędzania. Światowym Dniem Oszczędzania – dniem szczególnie promującym ten pomysł – miał być 31 października. Jednak żeby zacząć oszczędzać, trzeba mieć jakąkolwiek nadwyżkę. Jak do niej dojść? Francuzki łącznik radzi, prezentując muzykę związaną z tematem przewodnim. Wśród wykonawców między innymi: Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski, Stanley Holloway, Nila Cara i Lady Gaga.

Lady Gaga - Beautiful, Dirty, Rich (Official Music Video) / Lady Gaga

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 2.10.2021
Godzina emisji: 15.06

Polecane