“Nie mamy się czego wstydzić”. Michał Kirmuć o polskiej muzyce i wykonawcach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
“Nie mamy się czego wstydzić”. Michał Kirmuć o polskiej muzyce i wykonawcach
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock/ivector

Dzień Polskiej Muzyki w Trójce to okazja, by dać wybrzmieć polskim artystom i ich dorobkowi. Jak zmieniło się postrzeganie naszej rodzimej twórczości? Czy polscy wykonawcy nadal mają kompleksy względem zachodnich artystów? O kondycji polskiej muzyki opowiadał Michał Kirmuć, dziennikarz muzyczny Radiowej Trójki. 

grafika dzień muzyki polskiej 1200.jpg
Dzień Polskiej Muzyki w Trójce. Ponadczasowe piosenki i moc atrakcji

– Gdy myślę o polskiej muzyce, towarzyszą mi jedynie pozytywne myśli. Trzeba wspierać naszą rodzimą twórczość. Zwłaszcza, że jest ona bardzo różnorodna i ciekawa. Myślę, że dzień taki jak dziś, powinien zdarzać się kilka razy w roku – mówił na antenie Trójki Michał Kirmuć. 

Posłuchaj

3:08
Dzień Polskiej Muzyki w Trójce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polska muzyka kiedyś i dziś 

– Polska muzyka zmieniała się na przestrzeni lat. W latach osiemdziesiątych zespoły bardzo popularne zespoły były w zasadzie kalką tego, co działo się na świecie. Ich techniczne możliwości nie zawsze pozwalału jednak na to, by tak też brzmiały. Dzisiaj jakoś polskich produkcji nie odbiega od tego, co dzieje się wszędzie na świecie – podkreślił dziennikarz.

– Dziś nie musimy mieć już kompleksów względem zachodnich produkcji i artystów. Świat stał się globalną wioską. Nie ma problemu, by polski, debiutujący zespół skontaktował się z cenionym producentem ze Stanów czy z Anglii. Często okazuje się, że dochodzi między nimi do współpracy, a bariera, która był kiedyś, znikła – dodał.

"


Muzyczne wspomnienia

– Od 1990 roku gram. To wtedy zaczęła się moja przygoda z muzyką, a chwilę później także z dziennikarstwem muzycznym. Momentów, które zapadły mi w pamięć, jest wiele. Myślę jednak, że wiele z nich związanych jest z wywiadami i spotkaniami z artystami. To przede wszystkim rozmowy z artystami, których fanem byłem w dzieciństwie. Z niektórymi moimi idolami dziś się przyjaźnię – podsumował. 

1 października był w Trójce obchodzony jako "Dzień Polskiej Muzyki". Przez cały dzień, na Trójkowej antenie usłyszeć można było polskie przeboje. Sprawdzimy też muzyczną wiedzę naszych rodaków i ustaliliśmy, które działa polskich wykonawców powinny na stałe wejść do kanonu polskiej muzyki. Wszystko po to, by przekonać się, że polska muzyka ma się doskonale!

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Michał Kirmuć
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 17.50

zch

Polecane