Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu bez własnej Enigmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu bez własnej Enigmy
Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizyFoto: pixabay.com

Do tej pory poznańskie Centrum Szyfrów Enigma wypożyczało egzemplarz maszyny szyfrującej z innych placówek. Teraz chce zakupić własną. Nie jest to jednak proste zadanie. Enigma to prawdziwa rzadkość na rynku. 

– Pierwotnie nie zakładaliśmy zakupu własnej maszyny. W tej chwili korzystamy z urządzeń, które są własnością innych muzeów – powiedział Grzegorz Kamiński z poznańskiego magistratu.

–  Centrum powinno mieć własną Enigmę. Tego typu maszyn, na terenie Polski, można znaleźć kilka. Pojedyncze egzemplarze posiadają muzea oraz instytucje państwowe, w tym wojsko. To ikona techniki i technologii. Budzi naturalne zainteresowanie. Ludzie chcą zobaczyć oryginalną Enigmę. Maszyna jest konieczna nie tylko jako eksponat, ale też by używać jej do badań oraz pokazywać podczas wykładów  –  mówił Szymon Mazur, inicjator powstania  Centrum Szyfrów Enigma.

Posłuchaj

3:52
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu poszukuje własnej Enigmy (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poszukiwania

–  Maszyny na rynku są drogie. Pojawiają się na giełdach w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Ich ceny osiągają wtedy nawet pół miliona dolarów. Można jednak zdobyć tańsze egzemplarze –  wyjaśnił Szymon Mazur. 

– To najczęściej własności należące do kolekcjonerów. Cena różni się w zależności od historii danego egzemplarza oraz od stanu urządzenia. Polski rynek jest za mały na poszukiwania. Koncentrujemy się na Europie Zachodniej – dodał Grzegorz Kamiński. 

Złamanie przez Polaków kodów maszyny szyfrującej „Enigma” | Europejska Noc Muzeów 2021 / Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Enigma w Polsce 

Jedną z maszyn posiada kołobrzeskie muzeum. – Enigma trafiła do nas pod koniec lat osiemdziesiątych. Ówczesny dyrektor dowiedział się, że jest wystawiana w Toruniu. W tamtych czasach można było kupić tego typu rzeczy – powiedział Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

– W czasie wojny maszyn wyprodukowano wiele. Teraz to obiekt kultowy. Złamanie Enigmy przez Polaków zmieniło losy wojny. Dla opowiadania historii II wojny światowej, Enigma jest kluczowym eksponatem –  podkreślił Szymon Mazur.

Enigma to niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca, skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Urządzenie opierało się na mechanizmie obracających się wirników. Polskim matematykom udało się złamać kod Enigmy 31 grudnia 1932 roku. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski (Radio Poznań)
Data emisji: 1.10.2021
Godzina emisji: 15.51

zch

Polecane