Nie tylko stary niedźwiedź wkrótce mocno zaśnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko stary niedźwiedź wkrótce mocno zaśnie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: grusgrus444/shutterstock.com

Jakiś czas temu dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zwróciła się do mieszkańców z prośbą o przynoszenie orzechów. Skąd taka niecodzienna prośba? Chodzi o niedźwiedzie, które przygotowując się do zimowego snu, pochłaniają właściwie dowolne ilości orzechów. Ale przecież nie tylko u tego gatunku mamy do czynienia z okresowym spowolnieniem procesów życiowych.


żuraw dzikie ptaki przyroda 1200.jpg
Dzikie ptaki pod lupą. Trwa obrączkowanie piskląt

Początek jesieni to u wielu zwierząt zarazem początek przygotowań do zimy i zimowego snu. W przeciwieństwie do ludzi nie przejmują się utrzymaniem linii i nie liczą kalorii: w końcu od tego, czy zjedzą odpowiednio dużo, zależy ich przetrwanie. Dlatego też pochłaniają jak największe ilości wysokoenergetycznych produktów.


Posłuchaj

2:44
Zwierzęta szykują się do zimowego snu (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Niedźwiedzie dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa potrzebują bardzo dużo kalorii na okres zimowy. Np. samiec Pietka zimą przekracza 300 kg – potwierdza Małgorzata Chodyła, rzecznik prasowy poznańskiego ZOO. – A te niedźwiedzie, które nie zapadają w zimowy sen – u nas to są Borys i samica Cisna – codziennie przychodzą na śniadania, ale te posiłki są niewielkie: kilka warzyw. To oznacza, że poziom metabolizmu w grudniu, styczniu, lutym jest u nich bardzo niski – wskazuje.

Ale nie tylko niedźwiedzie zapadają w zimowy sen. – Mamy bardzo ciekawe gatunki związane z projektami reintrodukcji, przywracania naturze tych gatunków, które wymarły czy wyginęły przede wszystkim z powodu antropopresji, czyli naszej niszczycielskiej działalności. To gryzonie: popielice, chomika europejskiego i susły, które u nas są hodowane, rozmnażane, a ich potomstwo wraca do natury – opowiada Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO. – I właśnie te zwierzaki zasypiają zimą, najczęściej w podziemnych norkach. Ona też potrzebują zgromadzenia odpowiednich zapasów: popielice zbierają przede wszystkim orzeszki bukowe, chomiki mnóstwo smacznych ziaren, podobnie jak susły – wskazuje.

U niedźwiedzi jesienią/YouTube ZOO Poznań


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 16.23

pr

Polecane