"Nie czas umierać". Daniel Craig żegna się z Jamesem Bondem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie czas umierać". Daniel Craig żegna się z Jamesem Bondem
"Nie czas umierać"Foto: Forum Film/mat. prasowe

W sobotnim "Trójkowo, filmowo" rozmawiamy między innymi o filmie "Nie czas umierać" i bondowskiej serii. Gościem jest Krzysztof Dużyński, reprezentujący polskiego dystrybutora najnowszej produkcji o Jamesie Bondzie.

Uroczysta, brytyjska premiera filmu odbyła się we wtorek 28 września w londyńskiej Royal Albert Hall. Pojawili się przedstawiciele Rodziny Królewskiej, członkowie obsady "Nie czas umierać", w tym oczywiście Daniel Craig.  To wspaniały aktor, wzbudza wielki szacunek. Będzie teraz szukał nowego miejsca w życiu zawodowym  mówi Krzysztof Dużyński, odnosząc się do informacji, że "Nie czas umierać" to ostatni film o przygodach Jamesa Bonda z Danielem Craigiem w roli głównej.


Posłuchaj

50:00
"Nie czas umierać". Daniel Craig po raz ostatni gra Jamesa Bonda (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktor po pięciu filmach żegna się z rolą Agenta 007.  Miał kapitalne wsparcie producentów. Barbara Broccoli od początku wierzyła, że Daniel Craig będzie najlepszym Bondem z możliwych. Niebieskie oczy, fotogeniczność, talent aktorski, sprawność  to wszystko powodowało, że od "Casino Royale" z 2006 roku znakomicie wpisywał się w tę postać  ocenia Krzysztof Dużyński.

W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim wspomina innych odtwórców roli Bonda, m.in. Pierce'a Brosnana czy Rogera Moore'a.  Tamte filmy wcale nie trącą myszką. Cała wielka seria to nie tylko radość dla bondologów czy historyków kina, ale przede wszystkim dla nas, zwykłych widzów  podkreśla gość "Trójkowo, filmowo".

***

Na ekrany polskich kin najnowszy film z Bondem wszedł w piątek 1 października. Oprócz Daniela Craiga występuje w nim czarnoskóra Lashana Lynch, która kreuje rolę agentki MI6 Nomi. Towarzyszą im m.in. Rami Malek, Ralph Fiennes i Lea Seydoux. "No Time to Die" jest historią o Bondzie, brytyjskim tajnym agencie, który zakończył aktywną służbę i cieszy się spokojnym życiem na Jamajce. Błogi stan trwa krótko, do czasu kiedy stary przyjaciel z CIA, Felix Leiter, prosi go o pomoc w uratowaniu porwanego naukowca. Zadanie okazuje się bardziej zdradzieckie, niż były agent przewidywał. Prowadzi go na trop tajemniczego złoczyńcy uzbrojonego w nową, niebezpieczną technologię. Trwający 163 minuty film, którego koszt szacowany jest na 200 mln dolarów, zawiera kilka imponujących pościgów i akcję, która przenosi się też na Kubę.

NO TIME TO DIE "Bond Is Back" Trailer (2021) / JoBlo Movie Trailers

Daniel Craig z dużym sukcesem przejął rolę Jamesa Bonda od Pierce'a Brosnana. Postać w jego ujęciu stała się bardziej nowoczesna. Grał w pokera i uwielbiał gadżety. Kiedy Craig doznał przed sześcioma laty obrażeń przy realizacji "Spectre", media relacjonowały, że postanowił zakończyć swoją przygodę z Bondem. Ostatecznie zmienił zdanie. Wyjaśniał, że "No Time to Die" stanowi jakby historię łączącą wszystkie jego filmy poświęcone postaci 007.

james bond shutterstock_1200.jpg
Od Shirley Bassey po Billie Eilish. Najsłynniejsze piosenki z filmów o Bondzie

Zgodnie z tradycją w filmie pojawia się tytułowa piosenka, tym razem napisała ją Billie Eilish. "No Time to Die" stworzyła z bratem Finneasem O'Connellem. Utwór został pierwotnie wydany w lutym 2020 roku. Zdobył nagrodę Grammy za najlepszą piosenkę skomponowaną dla mediów wizualnych.

Billie Eilish - No Time To Die / Billie Eilish

"No Time to Die" miał mieć premierę w kwietniu minionego roku. Wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował te plany. Nie jest jeszcze jasne, kto przejmie pałeczkę po Craigu, a chętnych do zagrania Bonda jest wielu. Pojawiają się spekulacje, że nadeszła pora na czarnoskórego aktora lub nawet kobietę. Producenci mają ogłosić decyzję nie wcześniej niż w przyszłym roku.

***

Ponadto w audycji:

  • 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: laureaci Złotych i Srebrnych Lwów – wypowiedzi twórców filmów "Wszystkie nasze strachy" Łukasza Rondudy (współreżyser) i Daniela Rycharskiego (pierwowzór głównego bohatera) oraz "Żeby nie było śladów" – Jana P. Matuszyńskiego (reżyser) i Sandry Korzeniak (odtwórczyni roli Barbary Sadowskiej);
  • 12. Festiwal Kamera Akcja! – zapowiedzi programowe łódzkiego festiwalu (w wersji stacjonarnej i online do 7.10.2021), rozmowa z dyrektorką Malwiną Czajką;
  • Polska Światłoczuła – spotkanie z inicjatorką projektu Dorotą Kędzierzawską oraz koordynatorką tras po Polsce Jagodą Porębską (także odtwórczynią jednej z głównych ról w najnowszym filmie Doroty Kędzierzawskiej "Żużel");
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 2.10.2021
Godzina emisji: 16.07

mk/PAP

Polecane