Lato 2021 – After Party

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lato 2021 – After Party
Wystawa "Klimaks", Muzeum Emigracji w GdyniFoto: Barbara Marcinik

Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze  t a k i e  pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.

Sezon wakacyjny zaczynaliśmy w Sopocie, w Państwowej Galerii Sztuki. Sezon letni w zasadzie zamykaliśmy w Gdyni, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, przed tygodniem. Korzystając z faktu, że trwa jeszcze czas letni, powróciliśmy tym wydaniem do minionych wakacji.

W sobotę, 25 września, zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Laureatów konkursów festiwalowych tradycyjnie prezentuje u nas Rico Jaźwiński (nasz supergość w poprzednim wydaniu TPK). My z kolei tradycyjnie spotkaliśmy się z dyrektorem festiwalu Leszkiem Kopciem – by raz do roku porozmawiać z nim o polskim filmie. Rozmowę tę, zarejestrowaną w poprzednią sobotę, przedstawiliśmy w tym wydaniu. 

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Spotkaliśmy się też z jednym z festiwalowych gości. To była nasza niespodzianka, a okazał się nią... Rafał Zawierucha! Nasza rozmowa oscylowała wokół, jakżeby inaczej, polskiej kinematografii.


Gość - niespodzianka Gość 

Posłuchaj

1:53:07
Podsumowanie lata (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Gdyni także podczas wakacji została otwarta wystawa, którą najwyższy czas zaprezentować. Przy ul. Polskiej 1 mieści się jedyne w swoim rodzaju muzeum  Muzeum Emigracji.

Muzeum Emigracji, wystawa "Klimaks"

Muzeum Emigracji, wystawa "Klimaks"

Poza stałą ekspozycją można tam oglądać wystawy czasowe. Obecna – "Klimaks" – nawiązuje do poprzedniej wystawy pt. "Carboland".

Muzeum Emigracji, wystawa "Klimaks"

Muzeum Emigracji, wystawa "Klimaks"

Kuratorem obu jest Maksymilian Bochenek i to on oprowadzi nas po świecie polskich emigrantów sprzed wojen, próbujących "czynić sobie ziemię poddaną" w Ameryce Południowej.


Maksymilian Bochenek, kurator wystawy "Klimaks" w Muzeum Emigracji w Gdyni
Maksymilian Bochenek, kurator wystawy "Klimaks" w Muzeum Emigracji w Gdyni

W Konsulacie Kultury byliśmy tylko raz w tym roku (lipcowe setne urodziny Franciszka Walickiego), ale... planujemy jesienny powrót na ulicę Jana z Kolna ze słuchowiskami.

W Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w niedzielę wręczona została Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna. Po raz drugi kostkę GND i czek na 50 tys. zł otrzymała Jolanta Janiczak, tym razem za sztukę pt. "I tak mi nikt nie uwierzy".

W Teatrze Muzycznym nareszcie może rozpocząć się nowy sezon, choć pierwsza premiera odbyła się tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To superprodukcja "Mistrz i Małgorzata". W liczbach? Bardzo proszę (na podstawie teatralnika "Antrakt"):

  • 120 artystów i muzyków,
  • 180 metrów bieżących materiału do elementów scenografii,
  • 200 rekwizytów,
  • 300 kilkuczęściowych kostiumów,
  • 360 m kw. scenografii.

Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata" Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

Oby ten sezon przebiegał bez zakłóceń!


Nie zapomnieliśmy też w pierwszym październikowym wydaniu TPK o Szacownych Jubilatach: już 9 października setne urodziny jednego z czterech Patronów Roku 2021 – Tadeusza Różewicza oraz 85. urodziny Agnieszki Osieckiej. Z tej okazji sięgnęliśmy do przepastnych zbiorów Polskiego Radia, by ich przypomnieć.


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 01.10.2021
Godzina emisji: 0.05

Tekst – Barbara Marcinik

Polecane