Anomalie pogodowe zagrażają uprawom kawy. Czy to odbije się na cenach czarnego napoju?
2021-09-28, 16:09 | aktualizacja 2021-09-30, 08:09
Doniesienia mówią o ulewnych deszczach w Kolumbii, które zagrażają uprawom kawy w tym kraju. Jak podaje agencja prasowa Bloomberg, Kolumbia, zaraz po Brazylii, jest drugim największym dostawcą kawy Arabica. Brazylia z kolei ma odwrotny problem, bo boryka się z suszą. Czy oznacza to, że w niedalekiej przyszłości cena jednego z najpopularniejszych napojów uderzy w portfele konsumentów?
"Zielona kawa" rekordowo droga
We wrześniu tego roku cena kawy na rynku światowym jest najwyższa od czterech lat. Wynika to z anomalii pogodowych w Ameryce Południowej. Zbiory kawy są mniejsze, a to przekłada się na wyższe ceny. – 95 proc. kawy produkowanej na świecie podlega notowaniom w Nowym Jorku. Obecnie mamy do czynienia ze wzrostem cen surowej kawy, tzw. kawy zielonej, o niemalże 100 proc. względem przełomu lat 2019 i 2020, kiedy to ceny były na poziomie historycznego minimum – informuje Maciej Duszak z serwisu Coffeedesk.pl.
Posłuchaj
Kontrakty przyszłe, czyli jakie?
Miłośnicy porannego rytuału picia kawy mogą być spokojni, przynajmniej na razie. – Większość kawy na świecie jest dostarczana przez kilka największych koncernów. Te koncerny kupują kawę za pomocą kontraktów przyszłych, czyli zawierają umowy z dużymi producentami, głównie w Brazylii, na dostawę kaw przez kilka lat, po ustalonej w danym momencie cenie. Te wielkie koncerny zawierały kontrakty w latach 2018-2020, wtedy kiedy kawa była najtańsza. Dziś kawa jest im dostarczana wciąż po tak niskich cenach, na jakie umawiali się w tamtym czasie, i nie muszą płacić więcej – wyjaśnia Maciej Duszak.
Kawosze już mają powody do obaw
Samej kawy na razie nie zabraknie, jednak – jak zwraca uwagę dr Mateusz Strzelec, geograf z Uniwersytetu Wrocławskiego – smakosze czarnego wywaru już odczuwają (i to dosłownie) skutki wpływu kryzysu klimatycznego na jakość upraw. – Jesteśmy przyzwyczajeni do konkretnych typów smakowych, które mają swoje pochodzenie, bazujące na klimacie i konkretnym typie gleby danego regionu. Pierwszy efekt zmian klimatu, który wybitni kawosze pewnie już zauważają, to utrata konkretnych walorów smakowych.
SKĄD się bierze KAWA? Uprawa, obróbka, palenie i wiele więcej - LIVESTREAM Coffeedesk #6/Coffeedesk
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 28.09.2021
Godzina emisji: 18.16
kr