XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Polskie i światowe kino o wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Polskie i światowe kino o wolności
XII Festiwal NNW / kadr z poprzedniej edycji Festiwalu Foto: mat. prasowe

– Przez lata opowiadaliśmy głównie o polskiej drodze o wolności. Przywoływałem historie, które były zapomniane, wypierane. Ten, kto przyjedzie na festiwal, zobaczy, że jest on znacznie szerszą propozycją, niż tylko opowiadanie o trudnych polskich losach – mówił w Trójce dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wykleci i jeden z prowadzących "Klub Trójki" Arkadiusz Gołębiewski. 13. edycja tego wyjątkowego na skalę europejską festiwalu filmowego poświęconego historii najnowszej rozpocznie się już 29 września w Gdyni.

Aida reż. Jasmilia Žbanić 1200.jpg
Historia poza schematami. XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

Posłuchaj

5:50
W oczekiwaniu na XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Rozmowa z Arkadiuszem Gołębiewskim cz. 1 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kino, radio, tedyski

W ramach XIII edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wykleci twórcy będą rywalizować ze sobą w pięciu konkursach: konkursie wideoklipów, konkursie radiowym, w ramach którego prezentowane będą reportaże oraz słuchowiska, a także trzy konkursy filmowe. 

W Konkursie Filmów Polskich do walki stanie 30 filmów dokumentalnych, wśród których znalazły się biograficzny 
"Papcio Chmiel" w reżyserii Petro Aleksowskiego, "Fort" Rafał Pękały i Marcina Maziarzewskiego, poświęcony mało znanej historii zbrodni niemieckich dokonywanych na Polakach i Żydach w murach Fortu III w Pomiechówku, czy "Z Gwiazdami. Podróż bez końca" Marii Dłużewskiej o Andrzeju Gwieździe, współtwórcy Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność".

PAPCIO CHMIEL trailer/Petro Aleksowski


Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych to 22 nominowane produkcje, a wśród nich "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" w reżyserii Ksawerego Szczepanika, "Demons in Paradise" Juda Ratnama poświęcony wojnie w Sri Lance czy "Janine" Uladzimira Bokuna, przedstawiający historie przedwojennych emigrantów do Francji z terenów II RP i Rosji, którzy po II wojnie światowej wyjechali do ZSRR.

Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza zwiastun PL/krkino.pl

Największe emocje budzi jednak Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, w którym znalazło się 16 produkcji, w tym nominowana do Oscara "Aida" Jasmili Žbanić powracająca do tematu masakry w Srebrenicy w 1995 roku, "Havel" w reżyserii Slávka Horákai i węgierka produkcja "Natural light" Dénesa Nagy'ego.

Aida (2020) zwiastun PL/GutekFilm

Kino biograficzne górą

Nietrudno zauważyć, że zdecydowaną większość nominowanych produkcji stanowią filmy biograficzne. – Dzisiejsze czasy pokazują nam, że filmów biograficznych i historycznych jest bardzo dużo, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W związku z tym 13. edycja festiwalu mocno wpisuje się w pewne trendy, które obserwujemy. Właśnie zakończył się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, gdzie połowa tych filmów była filmami biograficznymi. Twórcy szukają inspiracji w postaciach osadzonych w polskiej historii najnowszej – zwrócił uwagę Arkadiusz Gołębiewski.

Posłuchaj

4:38
W oczekiwaniu na XIII Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Rozmowa z Arkadiuszem Gołębiewskim cz. 2 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dla kinomanów, historyków, publicystów

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wykleci zaczynał jako wydarzenie propagujące przede wszystkim polskie dokonania kinematograficzne. – Przez lata opowiadaliśmy głównie o polskiej drodze o wolności. Przywoływałem historie, które były zapomniane, wypierane. Ten, kto przyjedzie na festiwal, zobaczy, że jest on znacznie szerszą propozycją, niż tylko opowiadanie o trudnych polskich losach. Staliśmy się naprawdę ciekawą propozycja dla naszych sąsiadów – Czechów, Węgrów, widzów z krajów nadbałtyckich – przekonywał dyrektor festiwalu. – Wieść o tym, że jest festiwal, który opowiada o historii tak różnych krajów sprawił, że stał się w sposób naturalny propozycją dla filmowców, ale też dla historyków, publicystów – dodał.

W programie festiwalu znajdą się także koncerty, panele dyskusyjne, warsztaty z konserwacji i archiwizacji domowych archiwaliów i spotkania ze świadkami historii w tym roku specjalnymi gośćmi festiwalu będą córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Optułowicz oraz Maria Eleonora Mirecka-Loryś, ps. Marta – działaczka podziemia narodowego w latach 1939–1945 i członkini Narodowej Organizacji Wojskowej.

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wykleci odbędzie się w  Gdyni i potrwa od 29 września do 2 października.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci)
Data emisji: 27.09.2021
Godziny emisji: 9.32, 9.41

kr

Polecane