Historia kielicha beatyfikacyjnego kardynała Stefana Wyszyńskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia kielicha beatyfikacyjnego kardynała Stefana Wyszyńskiego
Kielicha beatyfikacyjny kardynała Stefana WyszyńskiegoFoto: Adam Chelstowski/Forum

12 września miały miejsce uroczystości beatyfikacyjne księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podczas sprawowania mszy użyto specjalnego kielicha. Przed laty, na specjalne zamówienie kardynała, wykonała go pani Teresa Duczkowska.

– To był rok 1970. Byłam wtedy młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tamtych czasach nie wolno było mówić o Powstaniu Warszawskim. Był to temat zakazany i przemilczany. Ksiądz prymas chciał jednak uczcić poległych w sposób możliwie jak najbardziej godny. Postanowił ufundować kielich do katedry warszawskiej. Już wtedy znał niektóre moje prace. Był bowiem mecenasem sztuki. Interesował się nią i młodymi artystami. Zakupił nawet prace nagrodzone na Wystawie Sztuki Sakralnej Studentów Warszawy, w tym moje. Zostałam mu wtedy osobiście przedstawiona. To było nasze pierwsze spotkanie – opowiadała pani Teresa Duczkowska. 

Posłuchaj

50:32
Kielich zamówiony przez kardynała Wyszyńskiego (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kielich

– Ksiądz prymas poprosił, żebym wykonała kielich z przeznaczeniem do katedry warszawskiej. Projektując go, chciałam nawiązać do budynku. Katedra została odbudowana w stylu gotyckim. Dlatego w podstawie umieściłam łuki, nawiązujące do okien gotyckich. Zawierał się w tym również element tragiczny powstania. Okna zostały wypalone. Z tego powodu, w mojej pracy światło w części podstawy przechodzi na wylot. Ujęłam temat powstania w sposób symboliczny. Męczeństwo przelanej krwi symbolizują czerwone bryły szkła. Udało mi się je wyszlifować w jednym z zakładów. Na podstawie natomiast znajduje się kotwica i napisany, jakby ręką na murze, "1944" – wyjaśniła artystka. 

– Ksiądz prymas był zachwycony projektem. Dążyłam do doskonałości i dawałam z siebie maksimum. Byłam samoukiem metaloplastyki. Konsultowałam z kardynałem kolejne projekty, jednak sama ciągle chciałam coś poprawiać. Gdy przedstawiłam mu finalną wersję, nie miał żadnych uwag – wspominała.

Obecnie kielich znajduje się w skarbcu katedry warszawskiej. 

Ponadto w audycji:

  • Czy biura matrymonialne wciąż mają sens? – Agata Sybilska;
  • Historia i tajemnice Kalisza – Radosław Sapieja.

**

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Teresa Duczkowska (artystka, rzeźbiarka), Agata Sybilska, Radosław Sapieja
Data emisji: 26.09.2021
Godzina emisji: 10.08

zch

Polecane