46. FPFF. Osiem minut owacji dla "Hiacynta". Tomasz Ziętek w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
46. FPFF. Osiem minut owacji dla "Hiacynta". Tomasz Ziętek w Trójce
Tomasz ZiętekFoto: Forum/Łukasz Dejnarowicz

Zanim poznaliśmy laureatów głównych nagród 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wiedzieliśmy, że filmem, który zebrał najwięcej oklasków od widzów, jest mroczny thriller "Hiacynt" Piotra Domalewskiego. Jednym z gości wyjątkowej, festiwalowej odsłony "Trójkowo, filmowo" był Tomasz Ziętek, odtwórca głównej roli w "Hiacyncie," a także aktor znany z produkcji "Żeby nie było śladów" J.P. Matuszyńskiego i "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej.

Faworyt publiczności

Niektórych laureatów już znaliśmy podczas festiwalowej audycji "Trójkowo, filmowo" – za nami już uroczystość Młodej Gali i konkurs filmów krótkometrażowych. Największe emocje wzbudza jednak konkurs główny festiwalu, którego wyniki poznamy podczas Gali Zakończenia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, rozpoczynającej się o godz. 19.00.

Nie znaliśmy jeszcze laureatów głównych nagród, jednak wiedzieliśmy, które z konkursowych produkcji zebrały najwięcej oklasków od widzów, a to dzięki Radiu Gdańsk, które co roku mierzy długość owacji na gdyńskim Festiwalu. Trzecim najdłużej oklaskiwanym filmem była komedia sensacyjna "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" Mateusza Rakowicza, a drugim "Sonata" – debiut reżyserski Bartosza Blaschkego. Zwycięzcą konkursu Radia Gdańsk okazał się "Hiacynt" Piotra Domalewskiego, który zebrał owacje trwające aż osiem minut.


Posłuchaj

50:40
Tomasz Ziętek gościem Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Hiacynt | Oficjalny Zwiastun | Netflix/Netflix Polska

"Zawsze skupiam się na analizie tekstu"

Gościem Ryszarda Jaźwińskiego w "Trójkowo, filmowo" był Tomasz Ziętek. 32-letni aktor, który odebrał już dwie nagrody podczas Młodej Gali, zagrał główną rolę w "Hiacyncie", głośnej produkcji Jana. P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" oraz "Żużlu" Doroty Kędzierzawskiej. 

W Hiacyncie Tomasz Ziętek wciela się w Roberta  milicjanta wymykającego się systemowi, który go uformował. Młody funkcjonariusz "z zasadami", wpada na trop seryjnego mordercy homoseksualistów. W toku śledztwa poznaje Arka. Postanawia wykorzystać go jako informatora, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo ta relacja wpłynie nie tylko na jego pracę, ale także życie osobiste.

– Bardzo się cieszę, że "Hiacynt" został doceniony przez publiczność – wyznał aktor. Zapytany o rolę Roberta, odpowiedział: – Jest dużo płaszczyzn, na których można rozciągnąć tę postać. Ważnym aspektem jest tu figura wszechobecnego ojca, która wpływa na bohatera. Bohater cały czas mieszka ze swoimi rodzicami, więc nawet gdy chce uciec, nie ma dokąd. To dla mnie ważne i bardzo znaczące – wyjaśniał.

Akcja filmu "Hiacynt", podobnie jak "Żeby nie było śladów", osadzona jest w Polsce lat 80. – Nieważne, jaka to epoka, czy to jest historia fikcyjna, czy prawdziwa, zawsze skupiam się na analizie tekstu i dokopywaniu się do tego, co jest potrzebne do opowiedzenia historii. Uzbrojony w te odpowiedzi wchodzę na plan – zdradza Tomasz Ziętek.

"Żeby nie było śladówjuż można oglądać na ekranach kin. "Hiacynt" od 13 października będzie dostępny na jednej z popularnych platform streamingowych. 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW - główny zwiastun filmu. W kinach od 24 września!/KinoSwiatPL

 

W audycji ponadto:

  • laureaci Młodej Gali FPFF;
  • rozmowy z aktorami Karoliną Gruszką i Wojciechem Mecwaldowskim oraz reżyserami Aleksandrą Terpińską i Ryszardem Brylskim;
  • piosenki z polskich filmów.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Tomasz Ziętek (aktor filmowy i teatralny, muzyk), Karolina Gruszka (aktorka teatralna i filmowa), Wojciech Mecwaldowski (aktor filmowy, telewizyjny i teatralny), Aleksandra Terpińska (reżyserka i scenarzystka filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków), Ryszard Brylski (reżyser filmowy)
Data emisji: 25.09.2021
Godzina emisji: 16.07

mat. promocyjne/kr

Polecane