Zbrodniarze z Nangar Khel

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

O szóstej rano na spokojne osiedle wojskowe wkracza kilkudziesięciu żandarmów. Dobijają się do mieszkań i wyważają drzwi. Mają zatrzymać polskich żołnierzy podejrzanych o dokonanie zbrodni w Afganistanie.

Posłuchaj

Zbrodniarze z Nangar Khel
+
Dodaj do playlisty
+

Grupa specjalna żandarmerii szuka przestępców, ale nikt nie stawia im oporu. - Samych żołnierzy rzucają na podłogę, skuwają ich kajdankami. Tak naprawdę podejmują walkę tylko z ich przerażonymi żonami i dziećmi - mówi ojciec jednego z podejrzanych. Potem następuje przeszukanie mieszkań i szukanie dowodów rzeczowych.   

O sprawie Nangar Khel słyszeli w Polsce chyba wszyscy. W sierpniu 2007 roku oddział polskich żołnierzy, biorący udział w misji w Afganistanie ostrzelał z moździerzy jedną z wiosek zabijając ośmiu cywilów. Kilka miesięcy później Żandarmeria Wojskowa wkracza do ich mieszkań i zatrzymuje ich.  

Wydarzenia związane z tą sprawą zainspirowały artystów z wrocławskiego teatru „Ad Spectatores”, którzy przygotowali spektakl poświęcony temu tematowi.

- Moim obowiązkiem jako obywatela i artysty jest protestować w takich chwilach. Zastanawiać się czy tak ma to wyglądać i czy jest potrzebne. To było paskudne, myślałem, że żyjemy kraju gdzie istnieje domniemanie niewinności – mówi twórca przedstawienia.

Spektakl powstał metodą Verbatimu - teatru dokumentalnego. Polega ona na tym, że tekst sztuki komponuje się z publikacji prasowych oraz przekazów telewizyjnych. Wszystkie wypowiadane ze sceny kwestie pochodzą z relacji medialnych oraz tekstów przemówień polityków.

Przedstawienie obejrzeli również oskarżeni żołnierze, ich rodziny oraz byli dowódcy. Gen. Jerzy Wójcik, były dowódca  6. Brygady Desantowo-Szturmowej, mówi, że syndrom Nangar Khel nadal funkcjonuje w wojsku i każdy żołnierz, który jedzie do Afganistanu ma go w pamięci.

- Żeby zrozumieć to, co tam się stało trzeba być żołnierzem. Media są raczej zimne, a teatr jest ciepły, bo to żywy przekaz. To bardziej przemówi do wyobraźni – twierdzi. Jego zdaniem to politycy splamili honor żołnierza polskiego dopuszczając  do tego, w jaki sposób jego żołnierze zostali potraktowani.

Reportaż "Teatr Nangar Khel" przygotowałą Ewa Szkurłat i Piotra Subika. 

Aby wysłuchać całej audycji "Zbrodniarze z Nangar Khel"  wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!


(miro)

Polecane