Muzyka kolorująca duszę. Coltrane, Charles i inni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka kolorująca duszę. Coltrane, Charles i inni
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ralf Liebhold

John Coltrane i Ray Charles, dwaj giganci jazzu, urodzeni w odstępie równo czterech lat, byli głównymi bohaterami pierwszego jesiennego wydania audycji.

– Ogłaszam wszem i wobec, że i w "NocHarmonii" nastała jesień, skoro w dłoni trzymam czarkę z różaną herbatą i odrobiną miodu – powiedziała na przywitanie Julia Sawicka-Kotomska, a powagę swych słów wzmocniła dodatkowo, prezentując standard "Autumn in New York" w wykonaniu Diany Krall.


Posłuchaj

50:23
Muzyka kolorująca duszę (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dalsza część audycji, z przerwami, należała do dwóch wybitnych jazzmanów, którzy przyszli na świat 23 września. Pierwszy z nich, John Coltrane, urodził się w 1926 roku i w zgodnej opinii uchodzi za jednego z najwybitniejszych saksofonistów w historii. Młodszy od niego o cztery lata Ray Charles wyczarował swym głosem i fortepianem tony niezapomnianych dźwięków, zdobywając przy okazji 18 nagród Grammy i dołączając do wąskiego grona największych postaci amerykańskiej muzyki XX wieku.

Ray Charles & Elton John – "Sorry Seems to Be the Hardest Word", źródło: YouTube / Ronnie Friend

– Któż z nas nie kocha muzyki Fryderyka Chopina? ­­– pytała autorka "NocHarmonii" i zaprezentowała dwa utwory z wydanej w 2020 roku płyty "Czułe struny" Natalii Kukulskiej. Wokalistka zmierzyła się z muzyką geniusza epoki romantyzmu, dodając do niej partie wokalne z tekstami autorstwa własnego oraz zaprzyjaźnionych artystów, m.in. Kayah, Meli Koteluk i Gaby Kulki.

W audycji zabrzmiał też fragment albumu "Slow Food" formacji ZK Collaboration, dowodzonej przez Adama Zagórskiego i Macieja Kądzielę. Płytę wydano niedawno pod numerem 86 w ramach prestiżowej serii "Polish Jazz". Zawartą tam muzykę Julia Sawicka-Kotomska określiła jako "wyrafinowane połączenie funku, fusion, punku oraz rock and rolla" i dodała, że "jest to eksplozja świetnej energii".

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka-Kotomska
Data emisji: 23.09.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane