"Nevermind" i "Blood Sugar Sex Magik" – albumy, które zmieniły bieg historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nevermind" i "Blood Sugar Sex Magik" – albumy, które zmieniły bieg historii
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Kraft74

Tego samego dnia, 24 września 1991 roku, ukazały się albumy "Nevermind" i "Blood Sugar Sex Magik". Pierwszy uczynił z Nirvany głos pokolenia, a drugi katapultował Red Hot Chili Peppers na szczyty muzycznego show biznesu.

Sukces przekraczający wyobrażenia

Gdy Donita Sparks, wokalistka punkowej grupy L7, po usłyszeniu materiału z niewydanej jeszcze płyty "Nevermind" stwierdziła, że Nirvana będzie wielka, Dave Grohl był cały w skowronkach. – Dla mnie oznaczało to, że do klubów będzie przychodzić po 750 osób, a mnie będzie stać na benzynę i na hotel. Albo że będę mógł sobie pozwolić na wypalanie dwóch paczek papierosów dziennie – wspominał po latach perkusista.

Grohl okazał się człowiekiem o bardzo ograniczonej wyobraźni. Ale nie mieli jej również fachowcy z wytwórni Geffen, którzy pierwotnie wypuścili do sklepów jedynie niecałe 50 tysięcy egzemplarzy albumu, w swoje arkusze kalkulacyjne wpisując spodziewany łączny nakład na poziomie 250 tysięcy. To mniej, niż na początku 1992 roku rozchodziło się w ciągu tygodnia. Do dziś "Nevermind" kupiło ponad 30 milionów fanów.

źródło: YouTube / Nirvana

Ale nie w liczbach tkwi fenomen tej płyty. Jej ukazanie się oznaczało nadejście nowej ery w muzyce popularnej i modzie. Do lamusa odeszli plastikowi bohaterowie lat 80., a ufryzowane zespoły z nurtu tzw. hair metalu stały się synonimem obciachu. Surowy, garażowy rock wszedł do mainstreamu, ciepłe, flanelowe koszule, noszone w chłodnym Seattle z konieczności, były odtąd nieodłącznym elementem garderoby każdego młodego człowieka, który chciał iść z duchem czasów. Natomiast wokalista Nirvany, Kurt Cobain, na swoje nieszczęście, został obwołany głosem pokolenia.

Oszałamiający sukces "Nevermind" nie byłby możliwy bez utworu "Smells Like Teen Spirit". Ten niezbyt ceniony przez sam zespół kawałek trafił do radia i natychmiast został uznany przez słuchaczy za objawienie. Dzięki temu znalazł się na pierwszym singlu promującym album i utorował drogę kolejnym przebojom, takim jak "Come as You Are", "In Bloom" czy "Lithium".

Przebój z żalu i samotności

Tym, czym "Smells Like Teen Spirit" było dla "Nevermind", dla wydanego tego samego dnia krążka "Blood Sugar Sex Magik" stała się piosenka "Under the Bridge". W 1991 roku zespół Red Hot Chili Peppers pukał już do drzwi wielkiej sławy – wydany dwa lata wcześniej album "Mother's Milk" odniósł w Stanach zauważalny sukces i pozwolił muzykom na podpisanie kontraktu z wytwórnią Warner. Na tyle lukratywnego, że już za samą zaliczkę wokalista Anthony Kiedis kupił sobie sportowe auto i dom na wzgórzach Hollywood.

Paradoksalnie, pierwszy wielki hit nagrany dla nowego wydawcy opowiadał o czasach, gdy Kiedis często zaglądał pod jeden z mostów w Los Angeles, by zdobyć narkotyki. Był też pogrążony w depresji, czuł się odrzucony, a jego jedynym sprzymierzeńcem wydawało się "miasto aniołów", tak samo samotne i płaczące wraz z nim. Wokalista nigdy wcześniej nie napisał tak osobistego tekstu, próżno też szukać na którejś z czterech poprzednich płyt Red Hot Chili Peppers ballady o podobnym poziomie piękna i wrażliwości.

źródło: YouTube / Red Hot Chili Peppers

Piosenka "Under the Bridge" zawojowała listy przebojów i stała się wizytówką albumu "Blood Sugar Sex Magik". Bardziej reprezentatywne muzycznie były jednak inne single, takie jak "Give It Away" czy "Suck My Kiss". Ten ostatni utwór zawierał seksualne aluzje, których nie brak na całej płycie. Jej finałem jest "Sir Psycho Sexy", ponad ośmiominutowa opowieść o przygodach pewnego mężczyzny o mocno nietypowych upodobaniach erotycznych (nie brakuje opinii, że Kiedis pisał tekst na podstawie własnych doświadczeń).

Nawet tak kontrowersyjne treści nie przeszkodziły albumowi stać się bestsellerem. Z łącznym nakładem 13 milionów egzemplarzy stał się jednym z kamieni milowych rocka lat 90. i otworzył nieokrzesanym i nieprzewidywalnym muzykom drzwi na showbiznesowe salony.

"Nevermind" wróci z ocenzurowaną okładką?

Z okazji 30. rocznicy wydania "Nevermind" przygotowywana jest reedycja przełomowej płyty. W opasłym boksie, który ma się ukazać w listopadzie, znajdzie się kolekcja krążków zawierających łącznie prawie sto nagrań audio i wideo, z czego ponad 70 nigdy wcześniej nie było oficjalnie opublikowanych.

Wznowiony album zostanie opatrzony tą samą słynną okładką, co w 1991 roku, przedstawiającą nagie dziecko płynące w basenie w stronę jednodolarowego banknotu. Wydawcy najwyraźniej nie przestraszyli się pozwu sądowego, który złożył niedawno Spencer Elden. 30-letni obecnie mężczyzna, bohater tamtej okładki, twierdzi, że do dziś ma z jej powodu traumę i chce z tego tytułu co najmniej kilku milionów dolarów odszkodowania.

kc

Polecane