Od dramatycznych problemów ze zdrowiem, do sukcesu. Historia mistrzyni świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od dramatycznych problemów ze zdrowiem, do sukcesu. Historia mistrzyni świata
zdjęcie ilustracyjneFoto: Artie Medvedev/Shutterstock

– Byłam bardzo ruchliwym dzieckiem. Nigdy nie chodziłam, tylko zawsze biegałam po domu. W wieku ośmiu lat udało mi się trafić na akcję "Lato w mieście", gdzie były darmowe zajęcia, i zakochałam się od pierwszego wejrzenia – mówi Natalia Kałucka, mistrzyni świata we wspinaczce na czas, wspominając swoje początki w tym sporcie. 


Mirosław 1200.jpg
Wspinaczka sportowa: polskie podium w Moskwie. Kałucka mistrzynią świata, Mirosław trzecia

Swoją pasję od dziecka dzieli z siostrą Aleksandrą, z którą także rywalizowała w drodze po tytuł zdobyty w Moskwie. – Lubię biegać [po ścianie – przyp. red.] z moją siostrą. Nie mamy z tym problemu, tak jest lepiej, bo mniej się stresuję. Wiem, że jeśli ja popełnię jakiś błąd, to przynajmniej moja siostra zyska i wygra – opowiada Natalia Kałucka. W finale, w którym rywalizowała z Rosjanką Juliją Kapliną, pokonała 15-metrową ścianę w nieco ponad 7 s. 


Posłuchaj

3:36
Walka i wytrwałość. Historia Natalii Kałuckiej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W sukces początkowo nie mogła uwierzyć, bo – jak przyznaje – po zakwalifikowaniu się do finałowej czwórki pogodziła się, że będzie czwarta. – I tak było to dla mnie bardzo duże osiągnięcie – przyznaje. O swojej drodze do tytułu mówi, że najważniejsze były myślenie i nastawienie psychiczne. – Dziewczyny, które były ode mnie starsze, miały bardzo duże oczekiwania, a jak wiemy, oczekiwania są wrogiem rezultatu. Nie stresowałam się już, miałam uśmiech na twarzy i świetną zabawę – przyznaje Natalia Kałucka. 

Droga do sportu i sukcesu nie była jednak usłana różami

Bliźniaczki urodziły się jako wcześniaki. Lekarze prognozowali, że mogą mieć bardzo poważne problemy ze wzrokiem, i ocenili, że dziewczynki prawdopodobnie nie będą chodzić. – Mama była bardzo uparta i od początku chciała, żebyśmy były samodzielne. Poświęciła nam dużo pracy i pieniędzy, przyniosło to rezultaty – podkreśla mistrzyni świata. 

Shutterstock Wspinaczka sportowa 1200F.jpg
Wspinaczka sportowa - jak zacząć z nią przygodę?

Dwa największe ośrodki w Polsce zajmujące się wspinaczką sportową to Tarnów i Lublin. Jak zaznacza Tomasz Mazur, trener Młodzieżowej Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej, pracujący także z zawodnikami AZS PWSZ Tarnów, wynika to z połączenia wiedzy trenerskiej i warunków do uprawiania sportu. 

Mówiąc o samej wspinaczce sportowej, Tomasz Mazur ocenia, że jest ona teraz wręcz modna w terapii osób z niepełnosprawnościami. – To różnorodny ruchowo sport, rozwija ciało w bardzo równomierny sposób. Dodatkowym atutem jest fakt, że w większości mówimy o wspinaniu się z osobą towarzyszącą. Wymaga to od partnera zaufania i odpowiedzialności – podsumowuje.


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 17.17

gs

Polecane