Recepta na wzrost czytelnictwa. Niezwykła inicjatywa Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Recepta na wzrost czytelnictwa. Niezwykła inicjatywa Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stokkete

Recepty zazwyczaj wystawiają lekarze, ale w powiecie gostyńskim robią to także… bibliotekarze. Poziom czytelnictwa w Polsce mieści się w średniej europejskiej, jednak Przemysław Pawlak i Sebastian Nowak - dyrektorzy Centrum Kultury i Biblioteki w Piaskach - mają apetyt na więcej. Stąd pomysł na rozdawanie recept na książki, aby zaszczepić w społeczności miłość do czytania. 

dzieci czytanie książka 1200.jpg
Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Zdiagnozowany bakcyl czytania

Recepty wydawane przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Piaskach mają, rzecz jasna, charakter humorystyczny. Według przykładowego druku czytelnik ze zdiagnozowanym bakcylem czytania powinien zażywać jedną łyżeczkę czytomiksu, jedną witaminę biblioksylu oraz jedną książkę. W celu utrzymania bakcyla należy koniecznie stosować syrop i witaminę, a także zwiększać liczbę czytanych książek. W przypadku przerwania kuracji stan może się pogorszyć.

Książka lekiem na całe zło

Pomysł na taki sposób promowania czytelnictwa zrodził się oczywiście w bibliotece. - Jedna z pań bibliotekarek powiedziała, że skoro żyjemy w pandemicznych czasach, wszyscy mówimy o chorobach i szukamy leku i szczepionki, trzeba zaszczepić w nas bakcyla czytania - wyjaśnia dyrektor gostyńskiej biblioteki Przemysław Pawlak.


Posłuchaj

3:59
W powiecie gostyńskim można dostać receptę na… książkę (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wyszliśmy z założenia, że receptą na dzisiejsze czasy: na samotność, izolację, na różne problemy, jest książka. Dlatego na całym naszym terenie rozdajemy recepty, które zachęcają do odwiedzenia biblioteki, do przeczytania książek, bo w nich znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy - dodaje dyrektor lokalnego Centrum Kultury Sebastian Nowak.

Czytelnictwo w Polsce - jak o nim rozmawiać i co zrobić, aby było lepiej?/FANtropia - podcast o popkulturze

***

Tyt audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Pawlak
Data emisji: 21.09.2021
Godzina emisji: 12.20

kr

Polecane