Nowy "Radiobook" – Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook" – Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]
"Czarne kwiaty"/"Białe kwiaty" Cypriana Kamila Norwida na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" – w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie – mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa – związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883), uważany obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego za czołowego przedstawiciela romantyzmu, kojarzony jest przede wszystkim jako poeta, choć równie dobrze, co w poezji, czuł się w prozie, dramacie, a nawet przy sztalugach (jakkolwiek do naszych czasów zachowały się tylko cztery z jego obrazów).

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Czarne kwiaty" są zbiorem wspomnień-relacji autora ze spotkań z kilkorgiem osób, m.in. Słowackim, Chopinem, Mickiewiczem. Spotkań, które były dla Norwida ostatnią szansą, by ujrzeć swych interlokutorów za życia. Tytułowe czarne kwiaty – symbol żałoby – przynosi się na groby, jako oznakę smutku i pamięci.

Napisane prostym stylem, pozbawionym patosu, opublikowane w 1856 roku w "Czasie", "Czarne kwiaty" krytycy przyjęli chłodno. Zarzucili Norwidowi banał, brak szacunku do wielkich twórców.

Odpowiedzią autora były "Białe kwiaty", które ukazały się w roku 1857. W mało klarowny dla współczesnych sposób Norwid wyjaśnił swoje rozumienie pojęcia ciszy w literaturze. Cisza to idealny wyznacznik prawdziwej sztuki. Nie może być dzieła tam, gdzie wszystko zostało powiedziane wprost.

Dopiero wiele lat po śmierci autora cykl "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" uznano za arcydzieło polskiej prozy.

Prezentowana dźwiękowa wersja tekstów Cypriana Kamila Norwida powstała w studiach Polskiego Radia, w roku 2001. Swojego głosu użyczył Zbigniew Zapasiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów powojennych.Czarne kwiaty/Białe kwiaty #01 | Cyprian Kamil Norwid Profil: Radiobook


Najczęściej czytane

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk

Polecane