XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Wielka gala i ogłoszenie laureatów
Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Słuchowisko "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza w reżyserii Szymona Kuśmidera oraz spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. W konkursie w tym roku rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych.

Sławomir Orzechowski Forum 1200.jpg
Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" wręczone. Laudacja Prezes Polskiego Radia

Posłuchaj

0:25
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

Nagrodę za reżyserię otrzymał Mariusz Bieliński za słuchowisko "Ojcze nasz". Franciszek Pieczka został uznany za najlepszego aktora za rolę Króla Leara w słuchowisku Mariusza Malca będącym adaptacją dramatu Williama Shakespeare'a.

Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu (fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio)

Za rolę pierwszoplanową uhonorowany też został Ignacy Gogolewski za rolę w słuchowisku Wacława Holewińskiego "Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem".

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Joanny Jeżewskiej w słuchowisku na podstawie dramatu Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny".

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowisk: zgłoszonego przez Radio Gdański "Ostry dyżur" dla autora Wojciecha Fułka, reżysera Pawła Chmielewskiego i za realizację akustyczną dla Jacka Puchalskiego, zgłoszonego przez Radio Lublin "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej dla Marii Brzezińskiej za adaptację i reżyserię oraz zgłoszonego przez Radio Olsztyn "Ślady na śniegu" za tekst dla Łukasza Staniszewskiego, za reżyserię dla Cezarego Ilczyny, a także za realizację akustyczną dla Ryszarda Szmit.

Posłuchaj

0:25
Marta Rebzda powiedziała, że "Popsute" to słuchowisko dokumentalne (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

0:26
Michał Zdunik: pierwsze podziękowania dla Marcina Wichy - za piękny tekst (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

0:29
Reżyser Andrzej Brzoska podkreślił, że są to trzy odmienne realizacje (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Jury doceniło też Michała Braszaka za muzykę i opracowanie muzyczne do słuchowiska "Nikt nie uciecze". Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Lidia Sadowa za kreacje w słuchowiskach "Popsute" Marty Rebzdy i "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Posłuchaj

0:33
Adam Woronowicz podziękował za nagrodę XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 2 Polskiego Radia.

Nagroda im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia trafiła do Beaty Jankowskiej.

Ponadto jury honorowym wyróżnieniem doceniło Mateusza Żaboklickiego za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia za słuchowisko "Pacierz. Noścież".

W jury radiowego konkursu XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 zasiadali: Grażyna Barszczewska, Jacek Kopciński, Michał Jacaszek, Igor Gorzkowski i Krzysztof Szuster.

Posłuchaj

0:29
Anna Skuratowicz, odbierając nagrodę, nie kryła wzruszenia (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Dodatkowo przyznano honorowe nagrody za rolę w słuchowisku "Prymas" autorstwa i w reżyserii Piotra Skotnickiego kobiecą dla Anny Seniuk i za rolę męską w słuchowiskach "Ostatni list" Iwony Rusek oraz "Nieznany żołnierz" Piotra Skotnickiego dla Stanisława Brudnego.

O werdykcie w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży zdecydowało jury w składzie: Jarosław Gajewski, Grażyna Kawala i Ewa Ziętek.

***

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 zorganizowały Polskie Radio i Telewizja Polska. Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

pb

Polecane