Historia poza schematami. XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia poza schematami. XIII Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"
Jednym z obrazów prezentowanych w ramach Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" będzie "Aida" Jasmilii ŽbanićFoto: mat. prasowe

"Historia większa niż film" – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Od 29 września do 2 października w Gdańsku prezentowane będą filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi dążenia do wolności narodów oraz wolności indywidualnej każdego człowieka.

pap mirecka-loryś 1200.jpg
Festiwal NNW 2021. Gołębiewski: dużo miejsca dajemy żyjącym świadkom historii

Nowe idee i tematy

Festiwal NNW od lat jest platformą łączącą wiele środowisk i inicjatyw związanych z historią najnowszą i od dawna stał się niekwestionowanym liderem wśród krajowych wydarzeń kulturalnych odnoszącym się do historii najnowszej. Jego formuła nieustannie się zmienia, jest odpowiedzią na potrzeby widzów, ale i samych twórców. Także i w tym roku spodziewać się można nowych idei i tematów, które poszerzają postrzeganie historii i pozwalają na wyjście poza utarte schematy.


Posłuchaj

54:11
XIII "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" – różne drogi dążenia do wolności (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Zaskoczyła mnie wielość ciekawych twórców, jakich poznałam na tym festiwalu rok temu. Byłam pod wielkim wrażeniem "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego. W tym roku w konkursie znalazły się filmy nie mniej zaskakujące i wyjątkowe – powiedziała w rozmowie z dyrektorem Festiwalu Arkadiuszem Gołębiewskim Bożena Intrator, przewodnicząca jury.

XII Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" – wręczenie nagród  Foto: mat. prasowe XII Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" – wręczenie nagród Foto: mat. prasowe

"Każdy kraj chce zajmować się swoją historią"

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych zostanie zaprezentowanych 16 produkcji, m.in. kandydat do Oscara "Aida/Quo Vadis, Aïda?" w reżyserii Jasmily Žbanić. Będzie obraz ze Szwajcarii "Caged Birds" Olivera Rihsa, Gruzja pokaże "Shindisi" w reżyserii Dito Tsintsadze, a Węgry "Captives" Kristóf Deáka. – "Captives" to trochę kafkowski obraz o absurdach totalitaryzmu. Zaczyna się jak mroczny film i staje się czarną komedią – skomentował członek jury Franco de Pena.

Polskie kino reprezentować będą "Mistrz" Macieja Barczewskiego – historia więzionego w obozie Auschwitz boksera Tadeusza Pietrzykowskiego oraz  "Nędzarz i madame" Witolda Ludwiga o św. bracie Albercie Chmielowskim, powstańcu styczniowym i opiekunie ludzi ubogich. Skąd bierze się potrzeba opowiadania o polskiej historii najnowszej? Czy należymy do części Europy naznaczonej wrażliwością na tego rodzaju tematykę? 

– Mamy trochę inne tematy, bo nasza historia jest inna. Kino amerykańskie jest bardziej zainteresowane swoją własną historią. Jeżeli tworzą filmy o wojnie, są to filmy o wojnie secesyjnej, wojnie w Wietnamie czy na Bliskim Wschodzie. To ciągle powraca. Każdy kraj chce zajmować się swoją historią – odpowiada Bożena Intrator.

MISTRZ - oficjalny zwiastun, już w kinach/Moje Filmy

Filmy, reportaże radiowe, panele dyskusyjne

Oprócz pokazów filmów konkursowych w ramach 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" odbędzie się prezentacja filmów dokumentalnych, wideoklipów oraz reportaży radiowych podejmujących tematy historyczne. 

Organizatorzy przygotowują też wiele imprez dodatkowych – jak m.in. spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, rozmowy po projekcjach, prezentacje nowości wydawniczych, ale również pokazy filmów niemych z muzyką na żywo.
W dobie walki z COVID-19 przewidywana jest, jak rok temu, wersja hybrydowa NNW. Dla tych, którzy przyjadą do Gdyni i dla mieszkańców Trójmiasta staną dwa kina plenerowe, pokazy będą się odbywały w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Teatrze Muzycznym. W poprzednim roku pomimo pandemii i w ostrym rygorze sanitarnym Festiwal NNW odwiedziło ponad 4 tysiące widzów.

Jak zwykle wszystkie projekcje filmowe i aktywności festiwalowe są za darmo i dostępne dla każdego.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Bożena Intrator (przewodnicząca jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych Festiwalu Filmowego NNW), Franco de Pena (członek jury)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 22.05

mat. prasowe/kr

Polecane