Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej
Mistrz Mowy PolskiejFoto: mat. promocyjne

Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.

język polski 1200 free
Ogłoszenie wyników programu Mistrz Mowy Polskiej

Nie tylko na co dzień i nie tylko od święta

Celem programu jest wybór osób które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Mogą się o nie starać zarówno osoby znane całej Polsce, jak i swojej niewielkiej społeczności. 

– To osoby, które mogą być wzorcami i mówią pięknie po polsku nie tylko na co dzień i nie tylko od święta. Po prostu są osobowościami, które za każdym razem mogą stanowić wzorzec do naśladowania dla młodego i starszego pokolenia. Bo językiem polskim bywa różnie  staramy się, by nadal można było słyszeć piękną polską mowę, nie tylko na antenie radia, ale wszędzie. Już samo wyróżnienie spośród 10 nominowanych jest wielkim prestiżem – mówiła Danuta Jakubowska.

Posłuchaj

8:02
XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. Święto pięknej polszczyzny (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wawrzyn Mowy Polskiej

Obecnie skład Jury tworzą prof.: Halina Zgółkowa, Marek Ziółkowski, Jan Mazur, Bolesław Faron, Adam Bednarek, Marian Kisiel oraz Jolanta Tambor. W dotychczasowych odsłonach konkursu laureatami zostało blisko 70 osób. Specjalnym wyróżnieniem Jury jest Wawrzyn Mowy Polskiej.

– To wyjątkowe nagrody przyznawane przez tych, którzy już są Mistrzami Mowy Polskiej. W tym roku Wawrzynem Mistrzów Mowy Polskiej nagrodziliśmy pana Tadeusza Daszkiewicza i Barbarę Młynarską Ahrens – wyjawiła dyrektor Programu. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi.

 

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku. Jego pomysłodawcą był Bogdan Chojna – autor m.in. znanego powszechnie programu "Teraz Polska". Mimo tragicznej śmierci Bogdana Chojny pięć lat później, Program Mistrz Mowy Polskiej nie zakończył swojej działalności.

XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury o godz. 18.00.

Mistrz Mowy Polskiej 2021 w Kielcach - zaprasza Prezydent Bogdan Wenta/Mistrz Mowy Polskiej

***

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Danuta Jakubowska (dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej)
Data emisji: 20.09.2021
Godziny emisji: 9.27

kr

kr

Polecane