Festiwal "Dwa Teatry" 2021: ostatnie prezentacje słuchowisk i gala wręczenia nagród

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal "Dwa Teatry" 2021: ostatnie prezentacje słuchowisk i gala wręczenia nagród
Spotkanie z twórcami w ramach Festiwalu "Dwa Teatry"Foto: Cezary Piwowarski

Dwudziesta, jubileuszowa odsłona Festiwalu "Dwa Teatry" powoli dobiega końca. Dziś o godz. 19.00 czeka nas gala rozdania nagród. W tym roku o Grand Prix i liczne wyróżnienia XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej rywalizuje 48 spektakli radiowych dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży. 

Wartość spektakli dźwiękowych

Przed nami ostatnie prezentacje słuchowisk konkursowych XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Wśród nich znalazło się słuchowisko stworzone specjalnie z myślą o słuchaczach Programu 3 Polskiego Radia. Mowa o spektaklu "Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur", którego autorem i reżyserem jest Romuald Wicza-Pokojski. 

– To słuchowisko o hrabinie żyjącej na początku XX wieku w Prusach Wschodnich i pojednaniu polsko-niemieckim. To duża historia w tle, ale też zarysowane cechy pojedynczego człowieka. To właśnie wartość spektakli dźwiękowych, które mają nam przybliżyć wartości uniwersalne, opowiedzieć i wytłumaczyć świat – podkreśla Joanna Bachura-Wojtasik, prowadząca spotkania słuchowiskowe.


Posłuchaj

3:54
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Ostatnie prezentacje słuchowisk (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czas na rozgłośnie regionalne!

W ostatnim dniu festiwalu są również prezentowane słuchowiska przygotowane przez rozgłośnie regionalne.  Będzie "Hiob" Radia Rzeszów na podstawie tekstów Karola Wojtyły w reżyserii Cezarego Morawskiego. Będą słuchowiska z Radia Gdańsk. Pojawi się też Radio Lublin i Maria Brzezińska, ale tym razem ze słuchowiskiem o charakterze poetyckim zatytułowanym "Tryptyk ukraiński". 

Dobry spektakl radiowy, czyli jaki?

Prezentacje słuchowisk to także okazja do ożywionej dyskusji wśród uczestników festiwalu, co szczególnie cieszy poetę, dramatopisarza i twórcę słuchowisk radiowych Mateusza Żaboklickiego. – Wiele osób czuje, że to jest też dobry moment na krytykę. Okazuje się, to platforma nie tylko do wymiany uprzejmości. To mnie zaskoczyło, głównie pozytywnie. To budujące, że wiele osób ma swoje wyobrażenia na temat tego, jak mógłby wyglądać dobry teatr radiowy.


Posłuchaj

4:22
Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Przed nami gala rozdania nagród (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kto otrzyma Grand Prix?

Już dziś poznamy laureatów najważniejszych nagród dla najlepszych słuchowisk 2019 i 2020 roku. Jury miało bardzo trudne zadanie, żeby spośród 48 słuchowisk wybrać jedno najlepsze, które dostanie Grand Prix. Zostaną także przyznane nagrody za reżyserię, za tekst scenariusza oryginalnego oraz nagroda im. Romualda Cieślaka. Wieloletni pracownik Teatru Polskiego Radia odszedł 1 kwietnia tego roku w wieku 64 lat. Nagroda ta będzie przyznawana po raz pierwszy w historii przeglądu.

W sobotę 18 września Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Aktorzy odebrali nagrody podczas uroczystego otwarcia Festiwalu.

Spotkanie laureatów Wielkiej Nagrody XX Festiwalu „Dwa Teatry” z publicznością - Ewa Wiśniewska/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka 
Autorka materiałów reporterskich: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 20.09.2021
Godziny emisji: 9.32, 10.42

IAR/kr

Polecane