Odzyskany dom. Repatrianci o powrocie do Polski [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odzyskany dom. Repatrianci o powrocie do Polski [POSŁUCHAJ]
Repatrianci z KazachstanuFoto: РАР/Jakub Kaczmarczyk

We wrześniu mija rok, od kiedy rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Starym Sączu. – Na początku było trochę trudno. Z czasem przyzwyczaili się i zaczęli rozmawiać po trochu – opowiadają bohaterowie reportażu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie.


PAP repatriacje 1200.jpg
Jan Szumski: sowieckie represje wobec Polaków rozpoczęły się przed II wojną światową

Dzięki akcji pomocy dla osób pochodzenia polskiego Tatiana i Józef Kubierscy wraz z dwiema córkami Inessą i Mileną oraz synem Maksimem zamieszkali w budynku wynajętym od gminy, który samorząd kupił wraz z działką i wyremontował dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. 


Posłuchaj

10:13
Odnaleźć dom w kraju przodków. Codzienność repatriantów w Nowym Sączu (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mieszkanie powoli dostosowują do swoich potrzeb. Dzieci zyskały pokoje i łazienkę w domu, co jest dużą zmianą dla rodziny. W Kazachstanie trudne były dla rodziny nie tylko warunki lokalowe czy sroga tamtejsza zima. Istnieje tam ogromna dysproporcja między wysokimi cenami w sklepach i niskimi zarobkami. 


Adam Mitelsztet 1200.JPG
Adam Mitelsztet: pamiętam, gdy ojciec powiedział: "Polska to już nasz kraj"

– Jesteśmy, z obu stron, polskiego pochodzenia. Moi dziadkowie i babcia przyjechali wraz ze swoją rodziną z Ukrainy, zostali przysłani pociągami na goły step w 1936 roku ze względu na polskie pochodzenie. Babcia miała roczek, a dziadek trzy latka. Nie mieli niczego do jedzenia, picia. Nie mieli domów. Musieli budować ziemianki, z których potem żyli. Ciężko było bardzo. Zdarzało się, że połowa rodziny umierała, dużo bardzo małych dzieci tego nie wytrzymało – mówi Tatiana Kubierska, wspominając zesłanie swojej rodziny do Kazachstanu. 

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek ocenia, że powinniśmy udzielać repatriantom wsparcia. – Jesteśmy tym ludziom to winni. To są nasi rodacy, skrzywdzeni bardzo mocno przez los, przez historię. Kiedyś ich przodkowie musieli wyemigrować, a dziś, kiedy nasza ojczyzna jest w zdecydowanie lepszej sytuacji materialnej, ale przede wszystkim jest wolna, to naszą powinnością jest umożliwić powrót potomkom naszych rodaków, tym którzy się o to zwracają – podkreśla urzędnik.   

Lekcje polskiego odbywają się codziennie, to m.in. dzięki nim repatriantom łatwiej odnaleźć się w ojczyźnie. Istotnym elementem wspierającym integrację jest także znalezienie pracy i adaptacja w szkole. – Dzięki temu szybko zapominają, że przyjechali z innego świata – ocenia burmistrz Lelek.  

***

Posłuchaj reportaży emitowanych w Trójce >>>


***

Tytuł reportażu: To jest nasz prawdziwy dom
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 18.41 

gs

Polecane