"Słuchowiska to słuchanie siebie". "Zagadkowa niedziela" na festiwalu "Dwa Teatry" 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Słuchowiska to słuchanie siebie". "Zagadkowa niedziela" na festiwalu "Dwa Teatry" 2021
Na festiwalu "Dwa Teatry" 2021Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Trwający w Zamościu festiwal "Dwa Teatry" 2021 to okazja to wysłuchania aż 15 radiowych spektakli dla dzieci i młodzieży. Dlaczego w erze internetu i wszechobecnych obrazów wciąż warto przysunąć ucho do radiowego głośnika? Katarzyna Stoparczyk zapytała o to dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę oraz lektora, aktora i reżysera Andrzeja Mastalerza.

dwa teatry 2021 Cezary Piwowarski 1200.jpg
Trwa święto spektaklu radiowego. XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Słuchowiska, czyli przestrzeń dla wyobraźni

Janusz Kukuła tak odpowiedział na to pytanie: – Bo słuchowiska to słuchanie siebie. W porozumiewaniu się z ludźmi są dwie ważne rzeczy. Pierwszą są wypowiadane przez nas słowa. Nim wypowiemy słowa, musimy jednak pomyśleć. Jest takie piękne powiedzenie, że myślenie ma przyszłość  mówił dyrektor Teatru Polskiego Radia.

– Czasem dobrze jest włączyć radio, szczególnie w taki dzień jak dzisiaj – stwierdził Andrzej Mastalerz, który w ciągu swojej kariery przeczytał ponad 300 słuchowisk. – Wykonujemy zawód, który umożliwia kontakt z dziećmi poprzez fale eteru. Stwarzamy świat, który potem będą mogły one sobie wyobrazić. To bardzo ciekawe, jak w takim niepozornym miejscu powstają takie dziwne światy i dźwięki – opisywał Teatr Polskiego Radia.

Posłuchaj

49:45
Dlaczego warto słuchać słuchowisk? Katarzyna Stoparczyk z Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polskie Radio i festiwal "Dwa Teatry" 2021

W piątek 17 września w sali ślubów ratusza miejskiego odbyła się prezentacja słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Większość powstała w Teatrze Polskiego Radia. W programie festiwalu "Dwa Teatry" 2021 znalazł się także konkurs słuchowisk dla młodszych odbiorów, który odbędzie się 20 września.

W ramach tego konkursu zostanie zaprezentowane m.in. słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki", wyprodukowane przez Polskie Radio Dzieciom, prezentujące bogactwo dzikiej przyrody chronionej. Należy ono do serii "Dzikich słuchowisk", powstających we współpracy z parkami narodowymi. Twórcą i reżyserem słuchowiska "Przygoda Niepyłki i Apolinki" jest Krystian Tyrański, podróżnik, prezenter Polskiego Radia Dzieciom, twórca "Dzikiej Odysei" – programu edukacyjnego popularyzującego podróżowanie rodzin do polskich parków narodowych.  

W Zamościu spotkaliśmy się także z Iwoną Rusek, autorką słuchowiska dla dzieci pt. "Słowo honoru", opowiadającego o losach dzielnej Krysi w czasie II wojny światowej.

Rozmowa z Iwoną Rusek, autorką słuchowisk | XX Festiwal „Dwa Teatry”/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Andrzej Mastalerz (lektor, aktor teatralny i filmowy, reżyser)
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 09.06

kr


Polecane