16 września – Krajowy Dzień Bluesa i urodziny B.B. Kinga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
16 września – Krajowy Dzień Bluesa i urodziny B.B. Kinga
B.B. King w 2011 rokuFoto: Shutterstock.com/S. Kuelcue

16 września obchodzimy Krajowy Dzień Bluesa. Data wybrana przez polskich miłośników tego gatunku muzykijest nieprzypadkowa. 16 września to dzień urodzin wyjątkowego muzyka B. B. Kinga.  – B.B. King nie grał na gitarze – on dotykał strun. On nie śpiewał, tylko opowiadał historie i to zawsze bardzo interesująco – powiedział w Trójce dziennikarz Piotr Baron.

Nalepa-zrobiony.jpg
Tadeusz Nalepa - ojciec polskiego bluesa

Król Bluesa

B.B. King (1925-2015) urodził się jako Riley Ben King w Itta Bena w stanie Missisipi. Z gitarą po raz pierwszy zetknął się jako młodzieniec, gdy zobaczył jednego z ministrantów grającego podczas mszy. Wkrótce ten zaczął udzielać lekcji Rileyowi, który wiele lat później został obwołany Królem Bluesa.

Posłuchaj

7:53
B. B. King – nieformalny Król Bluesa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– B.B. King od najmłodszych lat był jak gąbka – chłonął wszystko i to słychać w jego muzyce. B.B. był artystą, który zadawał kłam powszechnemu przekonaniu, że muzykę można podzielić na gatunki. W muzyce B. B. Kinga na różnych etapach twórczości słychać gospel, jazz i blues – opowiada dziennikarz Trójki Piotr Baron.

W 1980 roku B.B. King został wprowadzony do Blues Hall of Fame, a w 1987 roku do Rock and Roll Hall of Fame. – Nie sposób w kilku słowach powiedzieć o B.B. Kingu. Odwołam się do pamięci wszystkich tych, którzy słyszeli tego artystę na żywo. Ci na pewno pamiętają każdą minutę tego koncertu – stwierdza dziennikarz Programu III Polskiego Radia.

B. B. King - The Thrill Is Gone (Live at Montreux 1993) | Stages/Mercury Studios

Blues wiecznie młody 

Początki bluesa (ang. "blues" – "smutek", "rozpacz") sięgają końca XIX wieku i mają swoje korzenie w społeczności Afroamerykanów z głębokiego południa Stanów Zjednoczonych. Tematyka bluesa skupia się przede wszystkim na relacjach damsko-męskich, samotności, podróżowaniu, pracy i wolności. Nie brakuje też wątków nierówności rasowej i kwestii politycznych.

Dziś blues uznaje się za podstawę do rozwoju muzyki rozrywkowej całego XX wieku. Jaka jest jego aktualna kondycja? – Blues jest przede wszystkim młody. W Polsce, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych są to głównie gitarzyści i znakomici wokaliści. Mimo że często mówi się, że wyznawców bluesa jest niewielu, to kondycja światowego bluesa jest znakomita. Publicyści i krytycy, oceniając młodych muzyków, bardzo często odwołują się do brzmienia gitary B. B. Kinga – zwraca uwagę Piotr Baron.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Gość: Piotr Baron (dziennikarz radiowej Trójki)
Data emisji:
 16.09.2021
Godzina emisji: 6.49

kr


Polecane